Farklı şartlarda dökülmüş modifiyeli Al-12Si alaşımlarında yapı ve özellikler
The structure and properties of modified Al-12Si alloys cast under different conditions
  1. Tez No: 302503
  2. Yazar: MUHAMMET ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT UYANER, PROF. DR. FEVZİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Alüminyum-silisyum alaşımları hafiflik, yüksek korozyon direnci, yüksek mukavemet, yüksek ısı iletkenliği ve düşük ısıl genleşme özelliklerinden dolayı genellikle otomotiv, elektrik ve havacılık endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu alaşımların dökümünde karşılaşılan en büyük problemlerden ikisi mikro porozite ve oksit film oluşumudur. Alüminyumun yüzeyinde bulunan oksit tabakası koruyucu bir görev görmesine rağmen, türbülans gibi çeşitli sebeplerden ötürü sıvı metale karışması sonrası, ufak ancak önemli olan çatlak benzeri hataları yani bifilmleri oluştururlar. Bifilmler külçeden de gelebilir, sıvı metalde asılı kalır ve katı yapıya geçerler.Bu çalışmada, önceden modifiye edilmiş Al-12Si alaşımına bifilmlerin etkisi üzerine araştırma yapılmıştır. Al-12Si alaşımının iki türbülanslı ve iki türbülanssız olmak üzere dört farklı dökümü yapılmıştır. Türbülanslı döküm ile türbülanssız döküm arasındaki mikroyapı ve mekanik özellik farkları araştırılmıştır. Türbülanssız dökümlerde gaz giderme yapıldı ve filtre kullanıldı.Sonuç olarak, mekanik özellikler bakımından türbülanslı ve türbülanssız döküm arasında büyük fark görülmemiştir. Mikroyapısal özelliklerde türbülanssız döküm (az porozite ve az bifilm olması) türbülanslıya göre üstünlükler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum-silicon alloys, due to their low weights, high corrosion resistance, high strength, high thermal conductivity and low thermal expansion, are widely used in automotive, electrical and aircraft industries. Two of the major problems in casting these alloys are formation of micro porosity and oxide films. There is growing evidence that, in general oxide protects aluminum castings under-perform by a large margin. Extremely thin but detrimental defects called bifilms are developed from these oxide films. Bifilms can also come from charge and manipulations.In this study, the effect of bifilms on structure of Al-12Si alloy has been investigated. Four different castings were made; two with turbulence and two without. Samples were collected from the castings for microstructural analysis and mechanical testing. Degassing was carried out and filters were used in the non-turbulent filling castings.As a result, no significant differences were found in the mechanical properties between the turbulent and non-turbulent castings. Microstructural analysis show that non-turbulent castings had less porosity and less bifilm compared to the turbulent castings.