İskilip şehri geleneksel arastaları koruma ve sağlıklaştırma önerisi
The conservation and rehabilitatiion proposal of traditional arasta in İskilip city
  1. Tez No: 302665
  2. Yazar: SEDA İNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN M. HERSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Tezin konusu, İskilip'in geleneksel ticaret merkezi ile bu bölge içinde yer alan Dikiciler Çarşısı ve Buğday Pazarı sokaklarındaki mimari ve çevresel dokudur. Günümüzde ticaret, dar sokaklarda küçük dükkanlardan oluşan arastalarda devam etmektedir. Çalışmanın amacı bu değerli tarihi dokunun belgelenmesi ve gelecek nesillere iletilebilmesi için sorun ve potansiyelleri gözeterek koruma ve sağlıklaştırma önerilerinin oluşturulmasıdır. Çalışma, giriş ve sonuç bölümleri dahil olmak üzere sekiz bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun tanıtılması, ikinci bölümde çalışma alanının genel fiziki ve sosyal özellikleri, üçüncü bölümde alanın tarihsel gelişimi, dördüncü bölümde İskilip geleneksel çarşısının Anadolu çarşıları içerisindeki yeri ve mekansal karakteristikleri verilmiştir. Beşinci bölümde alan içerisinde fiziki, mimari ve sosyal analizler yapılmıştır; altıncı bölümde alan kendi içerisinde, yapılan analizlerin sonuçları doğrultusunda bölgelenmiş ve seçilen bölgenin yapısal analizlerini kapsamaktadır. Yedinci bölümde ise alanın sorunları, bozulma ve deformasyonları incelenmiş, potansiyelleri saptanmış, tüm bunların çerçevesinde hazırlanan restitüsyon denemesi sunulmuştur. Sonuç bölümünde, elde edilen sonuçların çalışma alanı ve benzer örnekleri genelinde özgün haliyle korunup yaşatılabilmesi için çalışmanın örnek temsil etmesi konusu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The topic of the thesis is İskilip's traditional commercial center of a sub-region which today embodies the values and issues that Dikiciler and Buğday Pazarı Streets. Trade continues consisting of narrow streets and small shops in arasta. The purpose of this study to document the tissue and be transmitted to future generations is to create proposals for the protection and rehabilitation. Including studies of inputs and results section consists of eight parts. Input section of the issue to introduce the second part of the study area overall social and physical characteristics, the third section of the field of historical development, the fourth chapter İskilip traditional markets of Anatolia markets and in the location and spatial characteristics are given. In the fifth chapter in the physical, architectural and social analysis was done on the field in the sixth chapter in itself, is the region in line with the results of the analysis and structural analysis of the region were selected. In the seventh section of the field problems, potentials, distortion and deformation has been examined in the context of all these attempts were made restitution. In the result chapter, it is focused on the idea of being a sample for similar sectors to sustain them by preserving their original formats.