Hemiparezili çocukların el kullanım deneyimi anketi çeda (CHEQ) ile değerlendirilmesi
Evaluation of children diagnosed with hemiparesis by virtue of children's hand-use experience questionnaire (CHEQ)
- Tez No: 464044
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA MİNE ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Çocuk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Serebral palsili çocuklarda sık olarak gözlenen sorunlardan birisi el fonksiyonlarındaki kısıtlılıklardır. Serebral palsi grubunda en sık rastlanan alt grup hemiparezidir. Bu çalışmada hemiparezili çocukların El Fonksiyonları Kullanım Deneyimi Anketi (ÇEDA) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 6-18 yaş aralığında toplam 39 hemiparezili çocuk dahil edilmiştir. Hemiparezili çocukların anketteki tüm aktivitelere katıldıkları görülmüş olup bu aktivitelerde de etkilenen ellerini de kullandıkları tespit edilmiştir. Yapılan analiz neticesinde aynı zamanda çocukların aktivitelerdeki etkinlik düzeyinin ortalamanın üzerinde, etkilenen eli kullanırken hissettikleri rahatsızlık düzeyinin ve harcanılan zamanın akranlarıyla oranla ortalamanın altında olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; aktivitelerdeki etkinlik düzeyinin kortikal subkortikal olanlar en az sayıda iken , normal MRG bulguları olanlar en fazla aktiviteyi gerçekleştirebildikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Limitation of hand functions in the children diagnosed with CP is one of the major disabilities. Hemiparesis is the most common subtype of CP. The aim of this study was the evaluation of children diagnosed with CP by virtue of Children's Hand-Use Experience Questionnaire and comparison of this results with cranial magnetic resonance imaging (MRI) findings. (CHEQ). For this purpose, a total of 39 children with hemiparesis between the ages of 6 to18 were included in this study. As a result of the statistical analyses; it has been found that the children were participated in all activities. The efficiency and disturbance levels of the children were found to be moderate; whereas the spended time for those activities was found under average when compared to their peers. Moreover, patients with normal MRI findings showed better performance in activities compared to children with cortical-subcortical MRI findings.