Hemşirelik hizmetleri yönetiminde öncelikli işlevlerin belirlenmesi
Determination of the priority functions in management of nursing services.
  1. Tez No: 302695
  2. Yazar: FATMA KARALİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, hemşirelik hizmetleri yönetiminde yer alan öncelikli işlevleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemi İstanbul il sınırları içinde bir Sağlık Bakanlığı hastanesi, bir Üniversite hastanesi ve bir Özel hastanede çalışan 360 hemşiredir. Araştırmanın verileri, araştırma kapsamında geliştirilen ?Hemşirelik Yönetiminde Öncelikli İşlevler Ölçeği? ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 17.0 versiyonu ile bilgisayar ortamında; sayı, yüzde, frekans, ortalama, t testi, ANOVA ve Tukey HSD, Cronbach Alfa katsayısı, Pearson korelasyon analizi ve faktör analizleri testleri kullanılarak gerçekleştirildi. Elde edilen bulgulara göre hemşirelerin büyük çoğunluğunun; 25-30 yaş aralığında (%33,6), lisans mezunu (%54,7) üniversite hastanesinde (%55,3) ve hemşire olarak çalıştığı (%75,8) saptandı. Yapılan analizler sonucunda ?Hemşirelik Yönetiminde Öncelikli İşlevler Ölçeği'nin? altı alt boyut (bakım hizmetleri, politika ve standart belirleme, yönetsel faaliyetler, eğitim, sorun çözme, personel yönetimi) 46 maddeden oluştuğu toplam Cronbach Alfa değeri 0,953 olduğu belirlendi. ?bakım hizmetleri? (3,39 ±0,97) alt boyutuna ilişkin ifadelerin hemşirelik yönetiminin öncelikleri olması konusunda düşük puan aldığı, ?politika ve standart belirleme? alt boyutu (4,16 ±0,68), ?personel yönetimi? (3,87±0,80) ile ?yönetsel faaliyetler? alt boyutunun (4,15 ±0,59) hemşirelik hizmetleri yönetiminde öncelikli işlevler olarak değerlendirildiği, eğitim alt boyutunun (3,33 ±0,95) hemşirelik yönetimde en düşük puan ortalaması ile öncelikli işlev olarak görülmediği, sorun çözme (4,28±0,61) ilişkin ifadelerin en yüksek puan ortalaması ile yönetici hemşirenin öncelikli işlevi olarak görüldüğü saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to define the priority functions in management of nursing. The sample of the research was created with 360 nurses working in a Ministry of Health hospital, a university hospital and a private hospital in the province of İstanbul.The data of the study were collected with ? Priority Functions in Management of Nursing Scale? developed under this research. Evaluation of data carried out with SPSS version 17.0 by using; number, percentage, frequency, mean, t test, ANOVA and Tukey's HSD test, Cronbach's alpha coefficient, Pearson's correlation analysis and factor analysis tests. According to the results; the majority of the nurses are the range of age 25-30 (%33,6); licence graduated (%54,7); working at university hospital (%55,3) and worked as a nurse (%75,8) were determined.As a result of the analysis, ?Priority Functions in Management of Nursing Scale? consisted of six subgroups (care services, policy and standart setting, managerial activites, education, problem-solving, personnel management) and 46 items, the total Cronbach's alpha value of 0,953 were determined. It is determined that the opinions related to ?care services? (3,39 ±0,97) were not evaluated as priority function in nursing management, ?policy and standart setting? (4,16 ±0,68), ?personnel management? (3,87±0,80) and ?managerial activities? (4,15 ±0,59) subgroup were evaluated as priority function in nursing management, education subgroup(3,33 ±0,95) was not seen as priority function with the lowest score average; the terms related to the problem-solving (4,28±0,61) subgroup were seen as priority function of the nurse manager. In the research, the comparison between the average of subscale scores and worked institutions, differences were found to be significantly very high.