Fahreddin er-Râzî'nin et-Tefsîru'l-Kebîr'inde tefsir usûlü uygulaması
  1. Tez No: 302753
  2. Yazar: ENVER BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada Râzî'nin, tefsirinde tefsir usûlünün kapsamına giren konulara ne ölçüde yer verdiği ve onun bu konulardaki görüşleri ele alınmıştır.Tez; giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmuştur. Giriş kısmında araştırmanın önemi ve metodu üzerinde durulmuştur. Ayrıca Râzî'nin hayatı, eserleri ve Tefsir-i Kebir adlı tefsiri incelenmiştir.Birinci bölümde, günümüzde tefsir usûlü eserlerinde Kur'ân tarihi kapsamında ele alınan Kur'ân, Kur'ân'ın inzâli, vahiy, âyet, sûre, Kur'an'ın toplanması ve çoğaltılması gibi konu ve kavramlar ele alınmıştır.İkinci bölümde, yine tefsir usulünün kapsamında yer alan Kur'ân ilimlerinin temel konuları Râzî'nin tefsirinden hareketle ele alınmış, onun sözü edilen konu ve kavramlara yaklaşımı tespit edilmeye çalışılmıştır.Sonuç bölümünde ise, Râzî'nin konu ile ilgili yorumları değerlendirilip, bir neticeye varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study, Razi, in the tafsir of to what extent which matters with in the scope of the tafsir process, and his views on these issues are explained.This thesis is comprised of introduction, two chapters and a conclusion. İntroductory chapter, on the importance of research and method explained. Also Râzî?s life, his works and his commentary ?Big Exegesis? was investigated.İn the first section, at the present time in his Works tafsir process history the Qur?an undertaken as part of Holy Quıran, Quran inzali, revelations verses, suras of the Quran inzali and duplication of topics and concepts are explained.İn the second section, again in the scope of the tafsir process the basic issues of Qur?an sciences from Razi?s tafsir motion had tackled, his approach to the concepts mentioned in the subject and tired to determine.İn the concluding section, we have evaluated Râzî?s commentaries about with on the subject, arriving at a general result.KEYWORDS: Fakhr al-Din al-Râzî, Sciences of the Qur?an, Ulum al-Qur?an, al-Râzî, Qur?an.