İş sağlığı ve güvenliğinde risk değerlendirmesi: Metal sektöründe bir uygulama
Risk assessment for occupational health and safety: An application in metal industry
- Tez No: 302831
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN GÜRBÜZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Çalışanlar, çalışma hayatında yaptığı işten kaynaklanan tehlikelerle karşılaşmaktadır. Özellikle emek yoğun sektörlerde insan, tehlike ve risklerle iç içedir. İş sağlığı ve güvenliği, işçilerin iş kazalarına uğramalarını ve meslek hastalıklarına tutulmalarını önlemek, sağlıklı ve güvenli çalışma ortamını oluşturmak için alınması gereken önlemler bütünüdür.Çalışma hayatında yaşanan kazaların hem ülke hem de dünya ekonomisinde önemli harcama kalemleri arasına girmesi ve kazaların insanlar üzerinde yaşattığı yıkım iş sağlığı ve güvenliğine olan ilgili arttırmıştır. Çalışma hayatında iş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemek için risk değerlendirmesi çalışmaları önem kazanmaktadır.Sosyal Güvenlik Kurumu istatistiklerine bakıldığında iş kazaları metal sektöründe en fazla meydana gelmektedir. Metal sektöründeki kazalar genellikle el kesilmesi, ezilme ve uzuv kaybı şeklinde oluşmaktadır. Yaşanan kazalara bakıldığında çoğu önlenebilir kazalardır. Kazaya emniyetsiz davranış ve durumlar neden olmaktadır. İş ekipmanlarında yeterli güvenlik önleminin alınmaması ve işçinin emniyetsiz davranışları iş kazalarının temel nedenleridir.Bu çalışmada iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kavramlar, kurum ve kuruluşlar; iş sağlığı ve güvenliği yönetimi; risk yönetimi; risk değerlendirmesi; metal sektöründe iş sağlığı ve güvenliği ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Çalışmada metal sektöründe faaliyet gösteren bir firmada risk değerlendirmesi çalışması yapılmıştır. Yapılan risk değerlendirmesinin çalışanların iş sağlığı ve güvenliği algılamalarına etkisi ve farkındalıkları araştırılmıştır. Risk değerlendirmesi sonucu işçilerin çalışma ortamı ve güvenlik algılarının boyutu genişlemiştir. Kadınların, işyerinde ya da yaptığı işte az tecrübeli olan işçilerin ve üretim işçilerinin risk değerlendirme çalışmasıyla yaptıkları iş ve kullandıkları iş ekipmanıyla ilgili bilgi düzeylerinin yükseldiğine ulaşılmıştır. Bu tezde; işyerlerinde risk değerlendirmesi yapmak ve risk değerlendirmesinin çalışanlar üzerindeki etkisini araştırmak isteyen kişilere yol gösterici bir uygulama yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Workers face dangers stemming from his occupation at work. Especially at labor intensive sectors human, within hazards and risks. Occupational health and safety is a set of precautions to be taken which prevents occupational accidents and diseasters to create a healthy and safe working environment.Accidents happened in working life, become a major item of expenditure between the entry into the country anda the world economy. The devastation inflicted on the people of accident related to occupational health and safety is incresed. Risk assessment to prevent occupational accidents and diseaster become important at working life.Looking at the Social Security Administration statistics, most aciidents ocur in the metal industry. Accidents usually result in hand cut, crush, limb loss in the metal sector. Most accident can be prevented. Unsafe behaviors and situations cause an accident. Equipment not taken adequate safety precautions and worker?s unsafe behaviors cause accident. Institutions and foundations related with occupational health and safety, risk management, risk assessment and occupational health and safety of metal sector are described in this study concepts. Risk assessment is performed in a company operating in the metal industry.The effects of the risk assessment and awarenessof employees? perceptions of occupational health and safety were researched. Workers? perceptions of security and working environment expandig as a result of risk assessment. For women, the workplace or business of less experienced workers and production workers, their work and equipment on their level of knowledge, rised after risk assessment. In this research project there is a guiding application for who want to perfom risk assessment for his workplace and research effects of risk assesment on employees.