Metastatik kolorektal kanserli hastalarda kemoterapiye bağlı hepatosteatozun morbidite ve mortaliteye etkisinin değerlendirilmesi
The effect of chemotherapy associated steatohepatitis on morbidity and mortality in colorectal cancer liver metastases
  1. Tez No: 303153
  2. Yazar: GÜLDEN BALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİRALİ ONAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Metastatik kolorektal kanserli hastaların, % 15-20' sinde tanı anında karaciğermetastazı bulunmaktadır. Rezektabilite oranı %10-20 arasındadır. Seçilmişhastalarda cerrahi ve kemoterapi ile % 58 oranında 5 yıllık sağ kalım oranlarımevcuttur.Kolorektal kanserde en sık kullanılan kemoterapi ajanları 5-FU, İrinotekan,Oksaliplatin ve Bevasizumab' dır. Son yıllarda kemoterapiden kaynaklanan NonAlkolik Steatohepatitis (NASH) ve Kemoterapi İlişkili Steatohepatitis (CASH)' inmorbidite ve mortaliteye olan etkisi araştırma konusu olmuştur.Bu çalışmada, kemoterapiye bağlı histopatolojik değişikliklerin tespiti ve budeğişikliklerin cerrahi, morbidite ve mortaliteye etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Anabilim dalımızda metastatik kolorektal kanser nedeni ameliyat edilmiş 134 hastaincelenmiştir.Kemoterapi alan hastaların % 12' sinde steatoz; % 65,3' ünde steatohepatitis; %22,7' sinde sinüzoidal dilatasyon tespit edilmiştir. Karaciğer hasarı tespit edilenhastalarda ameliyat, yoğun bakımda kalış ve hastanede kalış sürelerinin uzadığı; dahaçok ameliyat sonu komplikasyon görüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
15-20% of patients with metastatic colorectal cancer have liver metastasis at the timeof the initial diagnosis. 10-20% of these patients have potentially resectable disease.In selected patients, surgery combined with chemotheraphy has %58 5-year survivalrates.The most commonly used chemotheraphy agents in colorectal cancer are 5-FU,İrinotekan, Oxaliplatin and Bevacizumab. In recent years, Non-alcoholicsteatohepatitis (NASH) caused by chemotherapy and chemotherapy associatedsteatohepatitis (CASH) has become the subject of research in the effects of morbidityand mortality.The aim of this study was determination of the histopathological changes associatedwith chemotherapy and to investigate the effect of these changes for surgicalmorbidity and mortality.134 patients who had surgery at our department because of metastatic colorectalcancer were included in this study.Steatosis (%12), steatohepatitis (%65.3) and sinusoidal dilatation(%22.7) hadoccured in patients receiving chemotheraphy.Patients who had a liver injury had prolonged surgery time, intensive care unit andhospital stay and also seen more postoperative complications.