Subklinik hipotiroidi olgularında gastrik motilitenin ve iştah mekanizmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of gastric motility and mechanisms of appetite in subclinical hypothyroid patients
- Tez No: 303155
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN BÜLENT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Aşikar hipotiroidi gastrointestinal sistem de dahil olmak üzere birçok sistemi etkilemektedir. Literatürde subklinik hipotiroidinin gastrik motiliteyi ve metabolik süreçleri etkilediğine dair sınırlı sayıda veri bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, subklinik hipotiroidili hastalarda gastrik motilitenin, iştah ile motilitede görevli olan hormon ve maddelerin, sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve L-tiroksin replasman tedavisi sonrasındaki değişimlerini belirlemektir. Çalışmaya 20 subklinik hipotiroid premenopozal kadın hasta (yaş ortalaması 35.4 ± 10.8 yıl; vücut kitle indeksi (VKİ) ortancası 26.06 (19.1-41.5) kg/m2) ile yaş ve VKİ benzer 20 sağlıklı birey (yaş ortalaması 38.3 ± 11.0 yıl; VKİ ortancası 24.4 (19.9-32) kg/m2) alındı. Grupların antropometrik parametreleri, tiroid otoantikorları, lipit profilleri ve gastrik miyoelektriksel aktiviteleri ölçüldü. Karışık öğün testi ile bazal ve postprandiyal 30., 60. ve 120. dakikalarda serum glukoz, insülin ve kortizol düzeyleri belirlendi. Subklinik hipotiroid grubun (SHG), gastroparezi semptom indeksleri sağlıklı bireylerden yüksek olarak bulundu (p=0.03).
Özet (Çeviri)
Overt hypothyroidism affects several systems including gastrointestinal system. Limited data are available in the literature regarding the effect of subclinical hypothyroidism on gastric motility and metabolic processes. The aim of this study is to determine the changes of gastric motility and levels of hormones and substances responsible for appetite and motility in patients with subclinical hypothyroidism compared to healthy controls, and the effects of L-thyroxine replacement therapy on those. Twenty premenopausal women with subclinical hypothyroidism (SHG) (mean age 35.4 ± 10.8 years, body mass index (BMI) 26.06 (19.1-41.5) kg/m2) and 20 BMI- and age-matched healthy controls (CG) (mean age 38.3 ± 11.0 years, BMI: 24.4 (19.9-32) kg/m2) were enrolled in the study. Antropometric parameters, lipid profiles, thyroid autoantibodies and gastric myoelectrical activities were measured. Baseline and postprandial cortisol, glucose and insulin at 30th, 60th, and 120th minutes were determined by mixed meal test (MMT).