Glioblastoma multiformede sağ kalım ve prognozu etkileyen parametreler
Survival and prognostic factors of patients with glioblastoma multiforme
- Tez No: 303156
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Onkoloji, Neurosurgery, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Glioblastoma Multiforme (GBM) en sık görülen malign glial tümördür. GBM vakalarında medyan sağkalım (MS) 1 yılın altındayken yeni tedavi modaliteleri ile bu süre 15 aya kadar çıkmıştır. GBM vakalarında prognozu ve sağkalımı etkileyen birçok parametre bildirilmiştir. Bu çalışmada 2000 yılından sonra tanı alan GBM vakalarının hasta, hastalık, histopatolojik ve tedavi özelliklerinin prognoz ve sağkalım üzerine etkileri incelenmiştir.Metod: 2000 yılından sonra tanı almış, patolojik tanıları doğrulanmış GBM vakaları incelenmiştir. Hastaların dosyaları ve hastane veri tabanındaki verileri incelenerek demografik özellikleri, tanı anındaki klinik özellikleri, hastalık radyolojik ve histopatolojik özellikleri, uygulanan tedavi ve relaps sonrası uygulanan tedavi özellikleri kaydedildi. Bu özelliklerin MS üzerine etkileri incelendi.Bulgular: Çalışmada 377 GBM hastasının özellikleri incelenmiştir. Medyan sağkalım 13.0 ay olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Glioblastoma Multiforme (GBM) is the most common glial tumor. It?s associated with a median survival (MS) of less than 1 year. With new therapeutic modalities, MS has increased up to 15 months. There are lots of defined factors associated with prognosis and survival. Here, we aimed to define the effects of patient, disease, histopathological and therapeutic factors on survival and prognosis.Method: Pathologically confirmed GBM patients diagnosed after the year 2000 were included. By approaching patient files and hospital database, patients? demographic, clinical properties, radiological and histopathological properties, treatment modalities and follow-up features were obtained. Effects of these factors on MS were analyzed.Results: 377 GBM patients were studied. Median survival was 13.0 months. Patients under 65 showed statistically significant short MS (>65: 6.2 months,