Geç pretermlerin nörogelişimsel sonuçları
Neurodevelopmental outcomes of late preterms
- Tez No: 303298
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Geç preterm yenidoğanlar, gerek morbidite ve mortalite gerekse nörogelişimsel sorunlar açısından termlere göre daha yüksek bir risk grubuna girmektedirler. Çalışmamızda geç pretermlerde Bayley-III Gelişimsel Değerlendirme Testi (BGDT-III)'ni kullanarak bilişsel, nöromotor gelişimlerini değerlendirmeyi ve nörogelişimsel prognoza etki eden faktörleri belirlemeyi amaçladık. Çalışmaya İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nörolojisi ve Yenidoğan Polikliniğinde takip edilen 340/7- 366/7 gestasyon haftasında doğan 32 çocuk alındı. Çocuklara BGDT-III 12-24 ay aralığında uygulandı. İstatistiksel analizde Mann-Whitney-U, Ki-Kare, Kruskal-Wallis testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı. BGDT-III bilişsel puanlara göre, ileri performans gösteren 1 (%3,1), normal performans gösteren 30 (%93,8), hafif gelişimsel gecikme olan 1 (%3,1) olgu vardı. Motor puanlara göre normal performans gösteren 29 (%90,6), hafif gelişimsel gecikme olan 2 (%6,3), ileri gelişimsel gecikme olan 1 (%3,1) olgu vardı. Olguların cinsiyeti, yenidoğan dönemindeki tanıları, anneye ait tanıları ile bilişsel ve motor skorlar arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). Anne yaşı, doğum ağırlığı, Apgar skoru, hastanede kalma süresi ve gestasyon haftasının BGDT-III skorları üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı (p>0,05); ancak doğum ağırlığı ve gestasyon haftası arttıkça skorların arttığı, hastanede kalma süresi arttıkça skorların azaldığı, anne yaşı arttıkça bilişsel skorların azaldığı ve motor skorların arttığı bulundu. Olguların cinsiyeti ile yenidoğan dönemindeki tanılar, doğum şekli ve doğum ağırlıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0,05).Geç pretermlerin nörogelişimsel prognozlarını ve prognoza etki eden faktörleri belirlemek için, daha geniş bir grupta ve çok merkezli daha fazla sayıda çalışmalar yapılmasının gerektiğini, böylelikle riskli grubun erken dönemde tanınması ve ilgili birimlere yönlendirilmesinin gelişimlerinde önemli olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Late preterm newborns are in higher risk group in morbidity, mortality, and also neurodevelopment problems than terms. In our study, we aimed to evaluate the neuromotor development and determine the factors that effects neurodevelopment prognosis by using Bayley Scales of Infant Development III (BSID-III) at late preterms. In the study, 32 newborns who were born 340/7- 366/7 gestation week in Istanbul University Faculty of Medicine Department of Children's Health and Illnesses Policlinic of Children Neurology and Newborn were evaluated. Children were applied BSID-III at 12-24 months interval. On the statistical analysis, Mann-Whitney-U Test, Chi-Square Test, Kruskal-Wallis test ve Spearman?s Correlation Analysis were used. According to BSID-III cognitive points, 1 (3.1%) had high level performance, 30 (93.8%) had normal performance and 1 (3.1%) had minor developmental delay. According to motor points, 29 (90.6%) had normal performance, 2 (6.3%) minor developmental delay and 1 (3.1%) developmental delay. Relations among the diagnosis of the situations in newborn ages, diagnosis that mother has and motor scores were not statistically significant (p>0.05). It was found that mother?s age, birth weight, Apgar score, time of staying in the hospital and gestation week has no significant effect on BSID-III scores (p>0.05); however, when birth weight and gestation week became high, the scores rised; when staying time in the hospital got long, the scores became low; when mother?s age level rised, cognitive scores got low and motor scores rised. Relations among the sexes and the diagnosis in newborn age, the way of birth, birth weights were not statistically significant (p>0.05).We think that to define neurodevelopment prognosis of late preterm and the factors effects prognosis, more and more multi centered research in larger groups should be made; therefore early diagnosis of the risky group and for diverting them to the proper units will be very important to their development .