Preterm eylem, EMR ve gebelik kaybı öyküsü olan gebelerde Chlamydia trachomatis prevalansının araştırılması
The prevelance of chlamydia trachomatis in preterm labor, premature rupture of membrane and history of pregnancy loss
- Tez No: 303335
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN METE TANIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Preterm eylem, EMR ve gebelik kaybı öyküsü olan gebelerdeChlamydia trachomatis prevalansının araştırılması. Eskişehir OsmangaziÜniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum Anabilim Dalı TıptaUzmanlık Tezi, Eskişehir, 2011. Chlamydia trachomatis cinsel yolla bulaşanhastalıkların en sık bakteriyel nedenidir. Enfeksiyon sıklıkla asemptomatik geçer.Ancak pelvik inflamatuar hastalık, infertilite, kronik pelvik ağrı ve ektopik gebelikrisklerini artırarak uzun dönemde kalıcı sekeller bırakır. Bu yüzden enfeksiyonunerken tespit ve tedavisi için taramanın önemi büyüktür. Literatürde Chlamydiainfeksiyonunun preterm doğum, erken membran rüptürü ve spontan abortus gibi kötügebelik sonuçlarına neden olup olmadığı tartışmalıdır. Bizim çalışmamızda pretermeylem ve/veya EMR tanısı olan 55 gebe, spontan abortusu olan 51 gebe ve miadaulaşmış komplikasyonsuz gebeliği olan 51 hasta dahil edildi. Servikal sürüntüde PCRve DFA tekniği ile Chlamydia trachomatis taraması yapıldı. Gebelerde Chlamydiatrachomatis prevalansı PCR ile % 1.2, DFA tekniği ile de % 8.2 olarak bulundu.Spontan abortusu olan hastalarda her iki teknikle de antijen saptanamadı. Pretermeylemi olan gebelerde PCR ile %3.6, DFA ile %14.5 oranında Chlamydiatrachomatis saptandı. Ancak kontrol grubu olan miad gebeler ile karşılaştırıldığındaistatistiki olarak anlamlı bir farklılık oluşmadı. Pelvik muayenede servisit tespitedilen 19 gebe hastanın PCR ile ikisinde, DFA ile dokuzunda Chlamydia trachomatisantijeni saptandı.
Özet (Çeviri)
The prevelance of Chlamydia trachomatis in Preterm labor, prematurerupture of membrane and history of pregnancy loss. Eskisehir OsmangaziUniversity School of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department ofGynecology and Obstetrics. Eskisehir 2011. Chlamydia trachomatis is the mostcommon bacterial cause of sexually transmitted diseases. The infection is oftenasymptomatic. However, the risk of permanent sequelae such as pelvic inflammatorydisease, infertility, chronic pelvic pain and ectopic pregnancy increases in the longterm. For early detection and treatment of infection, women screening is veryimportant. In the literature, whether there is a relation between Chlamydia infectionand preterm birth, premature rupture of membranes and spontaneous abortion thatresult in poor pregnancy outcomes is controversial. In our study, 55 pregnant womenwith a preterm labor and / or premature ruptur of membrane, 51 pregnant womendiagnosed with spontaneous abortion and 51 patients with uncomplicatedpregnancies were included. Cervical smears were tested for Chlamydia trachomatisusing PCR and DFA technique. The prevalence of Chlamydia trachomatis inpregnant women by using PCR was 1.2% and by using DFA was 8.2%. Besides inpatients with spontaneous abortion Chlamydia trachomatis antigen was detected inboth techniques carried out. Furthermore, the percent of Chlamydia trachomatis inpregnant women with preterm labor was 3.6% using PCR and 14.5% using DFA .However, when the results were compared with the control group of pregnantwomen with full term pregancy there is a statistically significant differenceoccurred.