Yüzeyel mesane kanserinde tekrarlanan transüretral rezeksiyonun değeri
The value of repeat transurethral resection in superficial bladder cancer
- Tez No: 959009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET İHSAN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu prospektif çalısmada, yüzeyel değisici epitel hücreli mesane kanserlerinde ilk rezeksiyon sonrası 4 ila 6 hafta sonra tekrarlanan rezeksiyonun etkinliğinin incelenmesi amaçlandı. Haziran 2003 ile Eylül 2005 tarihleri arasında kliniğimizde transüretral mesane tümörü rezeksiyonu (TURT) yapılarak yüzeyel değisici epitel hücreli mesane kanseri tanısı konulan olgulardan 42'si bu prospektif çalısmaya alındı. Küçük, tek odaklı, düsük grade'li papiller tümörü (TaGI) olan ve kötü performans durumunda olan hastalar bu çalısmaya alınmadı. Olgularda, ilk transüretral rezeksiyondan ortalama 4 ila 6 hafta sonra ilk rezeksiyonun skar alanına ve süphelenilen bölgelere tekrar transüretral rezeksiyon (Re-TURT) uygulandı. Olguların Re-TURT'leri sonrası 9 TaGI olgunun hiçbirinde, 26 TaGII olgunun 6'sında (%23), 7 T1GII olgunun 4'ünde (%57) olmak üzere toplam 42 olgunun 10'unda (%23.8) rezidüel tümör tespit edildi. Đlk rezeksiyonla ikinci rezeksiyon arasında histopatolojik fark tespit edilen olgular: TaGII iken T1GII tespit edilen 1 olgu, T1GII iken T2GII tespit edilen 1 olgu, T1GII iken T1GIII tespit edilen 1 olgu olmak üzere 3 olguda (%7.1) daha yüksek evreleme ve T1GII iken TaGII tespit edilen 1 olguda (%2.38) daha düsük evreleme görüldü. Rezidüel tümör tespit edilen ve edilmeyen olgular tümör çapı ve tümör odak sayısı bakımından karsılastırıldığında ise Re-TURT'de rezidüel tümör tespit edilen ve edilmeyen olguların sırasıyla tümör çapları ortalama 3.85 cm ve 1.62 cm bulundu. Re-TURT'de rezidüel tümör tespit edilen ve edilmeyen olguların ortalama mesane tümörü odak sayısı sırasıyla 4.88 ve 1.62 bulundu. Rezidüel tümör tespit edilen hastalarda edilmeyenlere oranla gerek tümör çapı gerekse tümör sayısı açısından anlamlı fark görüldü. Sonuç olarak yüzeyel mesane kanserlerinin ilk rezeksiyonundan sonra rutin uygulanan Re-TURT'de anlamlı oranda hastada rezidüel tümör bulundu. Tümör çapları ve tümör sayısının yüksek olmasının rezidüel tümör kalması açısından dikkat edilmesi gereken bir konu olduğu görüldü. Yüzeyel mesane kanserli hastalarda klinik evrenin daha iyi değerlendirilmesini ve rezidüel tümör aranmasını sağladığından ikinci transüretral rezeksiyon yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the efficacy of repeat transurethral resection (Re-TURBT) performed 4–6 weeks after the initial resection in patients with superficial transitional cell carcinoma of the bladder. Materials and Methods: Between June 2003 and September 2005, a total of 42 patients diagnosed with superficial bladder cancer following transurethral resection of bladder tumor (TURBT) were prospectively enrolled. Patients with small, solitary, low-grade papillary tumors (TaGI) and those with poor performance status were excluded. Re-TURBT was performed at the site of the initial resection scar and any suspicious areas approximately 4–6 weeks after the first TURBT. Results: Residual tumor was detected in 10 of 42 patients (23.8%). None of the 9 TaGI cases, 6 of 26 TaGII cases (23%), 4 of 7 T1GII cases (57%). Histopathological stage changes between the first and second resections were observed in 3 patients (7.1%) with upstaging (1 TaGII → T1GII, 1 T1GII → T2GII, 1 T1GII → T1GIII) and in 1 patient (2.38%) with downstaging (T1GII → TaGII). The mean tumor size was 3.85 cm in patients with residual tumors and 1.62 cm in those without. The mean number of tumor foci was 4.88 in patients with residual tumors and 1.62 in those without. Both differences were statistically significant. Conclusion: Routine Re-TURBT performed after initial resection in patients with superficial bladder cancer revealed a significant rate of residual tumors. Larger tumor size and multifocality were associated with a higher risk of residual disease. Therefore, Re-TURBT is beneficial for improving clinical staging accuracy and detecting residual tumors in patients with superficial bladder cancer.