Avrupa tipi şirket ve birleşmeler yoluyla oluşumu
- Tez No: 30350
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Avrupa Topluluğu, oluşum yıllarından günümüze değin önemli gelişmeler göstermiş ve dünyanın üçüncü büyük pazarı durumuna gelmiştir. Son yıllarda ticari ve endüstriyel büyüklük sıralamasında Amerika ve Japonya'yı izlemektedir. Avrupa Topluluğunun bugünkü ekonomik gücüne ulaşmasında Topluluk Komisyonunun 1985 yılında hazırladığı, Topluluğa 1992 yılı sonuna değin Tek Pazar oluşturma hedefi koyan Beyaz Kitap'ın ve kurucu Roma antlaşmasının bu doğrultuda, 1987 yılında Tek Avrupa Senedi ile revize edilmesinin payı çok büyüktür. Nitekim yapılan yoğun çalışma ve düzenlemeler sonucunda Tek Pazar uygulaması Ocak 1993 tarihi itibariyle işlemeye başlamıştır. Sözkonusu uygulama ile birlikte Topluluğun dünya ekonomisindeki pazarlık gücü daha da artacaktır. Topluluğun Tek Pazar mekanizmasını fonksiyonel olarak uygulaması ise Topluluk içi bazı oluşumları, yeni yapılanmaları gerektirmektedir. Şirketler Hukuku düzenlemeleri kapsamında ele alman Avrupa Tipi Şirket statüsü, Tek Pazar amaçlı yeni yapılanmalara uygun bir örnektir. Halen tasan niteliğinde olan, Topluluğa üye tüm ülkelerde geçerliliğe sahip ve yeknesak kurallara tabi Avrupa Tipi bir şirket yapısının yasallaşması, Tek Pazar'ın işleyişini daha da kolaylaştıracak ve Topluluk içi sınıraşın işbirliğini teşvik edecektir. Şirket yapısının yasallaşması ise beraberinde şirketin tabi olacağı muhasebe gereklerim getirecektir. Çalışmada ele alınan, şirket birleşmeleri yoluyla Avrupa Tipi Şirket oluşumunda tabi olunacak muhasebe kuralları, sair şirket birleşmelerinde kullanılan muhasebe yöntemlerinden farklılık göstermemektedir. Bunun da nedeni; şirket birleşmelerinde benimsenecek muhasebe yönteminin birleşmelerin özelliklerine göre değişmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since it was established in 1957 by Roma Treaty, the European Community (EC) has accelerated its economic performance and referred to as the third biggest market of theworld. The White Paper which had aimed the completion of the Internal Market by 1992 and the amendment of the former treaties for the realization of the Internal Market by Single European act have substantially contributed to the EC's existing economic power. Moreover, with the realization of the Internal Market by January 1993, EC's economic and industrial power within the world economy will be strengthen. But the proper implementation of the Internal Market mechanism requires new frames and constitutions. The statute of a European Company which is examined within the EC's company law system is a good example to the new constitutions aiming to fulfill the Internal Market goal. The statute of a European Company is still a draft but the legalization of this statute shall facilitate the functioning of the Internal Market and encourage the cross-frontier economic cooperation for sure. The accounting principles and methods which the European Company (SE) should be observed will have a great importance by the legalization of the so called statute. As it is examined in this thesis,. European company established by a merger does not require different accounting methods than the ordinary, common mergers. That's because; the accounting method which will be followed differs with the merger conditions.