Cox oransal hazard regresyon modeli ve trafik verilerine uygulanması
Cox proportional hazard regression model and the implementation of traffic data
  1. Tez No: 303501
  2. Yazar: GÖKHAN KAYGİSİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ KARDİYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, İstatistik, Traffic, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yaşam sürdürme analizi, tanımlanan bir olayın belirli bir başlangıç noktasından meydana gelmesine kadar geçen sürelerden oluşan verilerin analizinde kullanılır. Cox Oransal Hazard Regresyon Modeli, yaşam sürdürme analizinde yaşam süresi üzerinde etkili faktörleri belirlemek amacıyla sık kullanılan bir modeldir. Model, açıklayıcı değişkenlerin etki düzeylerini matematiksel olarak modelleyerek, risk düzeylerini belirlemeyi sağlar. Bu çalışmada, Cox Oransal Hazard Regresyon Modeli yapısı, parametre tahminleri, hazard oranları ve oransallık varsayımının test edilmesi incelenmiştir. Uygulamada, kırmızı ışık kural hatası nedeni ile meydana gelen trafik kazalarının tekrarlanmasında etkili olduğu düşünülen değişkenler risklilik düzeyleri bakımından incelenmiş ve Cox Oransal Hazard Regresyon Modeli kullanılarak veri modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Survival analysis is used to analyze the data consist of the duration of time until a specified event occurs. Cox Proportional Hazard Regression Model in survival analysis is a method widely used to determine the factors effective on survival (failure) time. This method, models the independent variables mathematically and determines the risk levels of them. In this study, Cox Proportional Hazard Regression Model, model form, parameter estimation techniques, hazard ratios, testing the proportional hazards assumption is discussed. In application study, the independent variables effective on repetition of the traffic accidents caused by the red light rule infraction are examined in terms of risk structure and modelled with Cox Proportional Hazard Regression Model.