Değişik meyve posası silajlarının biyokimyasal özellikleri
Biochemical properties of different fruit pulp silage
  1. Tez No: 303500
  2. Yazar: MUHAMMET YAFES YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF YÖRÜK, PROF. DR. EROL BAYTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada taze meyve posalarından [elma(EP), şeftali(ŞP), kayısı(KP)] yapılan silajların kalite özellikleri araştırıldı. Posaların her birinden 5'er paralel katkısız, 5'er paralel de %35 KM içerecek düzeyde buğday samanı + % 0,1 üre içeren silajlar birer kg'lık cam kavanozlar içinde hazırlandı. Olgunlaşmaya bırakılan silajlar açılarak; fiziksel analizler (renk, koku, strüktür) ve kimyasal analizler (ham besin madde analizleri, laktik asit, asetik asit, propiyonik asit, pH) yapıldı. Yapılan EP, ŞP, KP silajlarının KM düzeyleri %14.92, %14.21, %15.98; katkılı silajlarının KM düzeyleri ise %34.11, %35.03, %32.93; PH düzeyleri; EP, ŞP, KP silajlarında 3.91, 3.84, 3.87; katkılı silajlarında 4.20, 4.14, 3.18 olarak bulundu. HP düzeyleri EP, ŞP, KP silajlarında %1.03, %1.70, %1.30; katkılı silajlarında %1.41, %2.21, %2.02; HK düzeyleri EP, ŞP, KP silajlarında %0.48, %0.61, %1.51; katkılı silajlarında %1.85, %3.02, %2.45 olarak bulundu. NDF düzeyleri EP, ŞP, KP silajlarında %7.70, %8.58, %7.82; katkılı silajlarında %17.21, %22.67, %21.03 olarak tespit edildi. ADF düzeyleri EP, ŞP, KP silajlarında %6.50, %7.63, %6.90; katkılı silajlarında %11.55, %16.44, %16.01 olarak saptandı. OM düzeyleri EP, ŞP, KP silajlarında %14.44, %13.60, %14.46; katkılı silajlarında %32.26, %32.01, %30.48 olarak bulundu. Laktik asit düzeyleri EP, ŞP, KP silajlarında 18.43, 13.91, 33.15; katkılı silajlarında 23.78, 38.39, 47.73 gr/kg KM'dir. Asetik asit düzeyleri EP, ŞP, KP silajlarında 10.91, 11.90, 14.14; katkılı silajlarında 5.30, 6.29, 7.18 gr/kg KM; Propiyonik asit düzeyleri EP, ŞP, KP silajlarında 11.23, 29.90, 28.35; katkılı silajlarında 4.13, 12.25, 12.86 gr/kg KM olarak bulundu. Bütirik asit düzeyleri EP, ŞP, KP silajlarında 4.47, 5.54, 5.80; katkılı silajlarında 3.39, 4.87, 6.34 gr/kg KM olarak belirlendi. Fiziksel özellikler flieg puanlama sistemine göre değerlendirildiğinde; EP, ŞP, KP silajlarının ?iyi? kaliteli, bunların saman ve üre katılarak yapılan silajlarının ?pekiyi? kaliteli oldukları görüldü. Bu çalışma sonunda meyve posalarının kuru madde değerlerinin yükseltilerek silajlarının yapılabileceği ve alternatif birer kaba yem kaynağı olarak kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, quality properties of silage derived from fresh fruit pulps [apple (EP), peach (ŞP), apricot (KP)] were investigated. From each pulp, 5 samples pure, 5 samples including 35 % of KM wheat straw + 0,1 % urea are bottled in glass jars. Jars left for maturation were opened and physical analysis (colour, smell, structure) and chemical analysis (crude nutrient, lactic acid, acetic acid, propionic acid, pH) were done. DM values for silages EP, ŞP, KP were 14.92 %, 14.21 % and 15.98 %. DM values for silages with additives were 34.11 %, 35.03 and %, 32.93 %. pH values for EP, ŞP, KP silages were 3.91, 3.84, 3.87 and for silages with additives were 4.20, 4.14 and 3.18. CP levels for EP, ŞP and KP silages were 1.03 %, 1.70 % and 1.30 % and for silages with additives were 1.41 %, 2.21 % and 2.02 %. CA (crude ash) contents of EP, ŞP and KP silages were 0.48 %, 0.61 % and 1.51 % and silages with additives were 1.85 %, 3.02 % and 2.45 %. NDF levels of EP, ŞP and KP silages were 7.70 %, 8.58 %, 7.82 %, and for silages with additives were %17.21, %22.67 and %21.03. ADF levels of EP, ŞP, KP silages were 6.50, %7.63, %6.90 and for silages with additives were %11.55, %16.44, %16.01. OM (organic matter) contents were %14.44, %13.60, %14.46 for EP, ŞP, KP silages and; %32.26, %32.01 were %30.48 for silages with additives. Lactic acid values was 18.43, 13.91, 33.15 for EP, ŞP, KP silages; and 23.78, 38.39, 47.73 gr/kg DM for silages with additives. Asetic acid values 10.91, 11.90, 14.14 for EP, ŞP, KP silages; and 5.30, 6.29, 7.18 gr/kg DM for silages with additives. Propionic acid values 11.23, 29.90, 28.35 for EP, ŞP, KP silages and; 4.13, 12.25, 12.86 gr/kg DM for silages with additives. Bütyric acid values 4.47, 5.54, 5.80 for EP, ŞP, KP silages; and 3.39, 4.87, 6.34 gr/kg DM for silages with additives. According to the flieg grading system EP, ŞP, KP silages are classified as ?good? and silages with additives were classified as ?very good?. It was concluded that silages can be made out from fruit pulps by increasing their dry matter levels and can be used as alternative roughage.