Hizmet içi eğitim ile iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi: Belediye çalışanlarına yönelik bir araştırma
The relation between job satisfaction and training: An application on employees in one of municipality
  1. Tez No: 303578
  2. Yazar: FATMA SALMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÇERİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, iş dünyasında ve İnsan Kaynakları Yönetimi'nde önemli yerleri olan çalışanların iş tatmini ile hizmet içi eğitim algılamaları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Buna göre çalışmanın birinci bölümünde hizmet içi eğitim; tanımı, önemi, amaçları, ilkeleri, yararları; ayrıca eğitim ihtiyacının analizi ve eğitimin programlanması; başlıca kullanılan eğitim yöntemleri ve eğitimde değerlendirme başlıkları altında detaylı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde ise iş tatmini kavramı, önemi, iş tatminini etkileyen faktörler, iş tatminin sonuçları ve tatmin sağlamaya yönelik uygulamalar ele alınmıştır. Araştırma kapsamında, Şişli Belediyesi Genel Müdürlüğü 140 beyaz yaka çalışanına, hizmet içi eğitim ve iş tatmini ile ilgili anket uygulanmıştır ve anket sonuçları SPSS programının 18.0 versiyonu kullanılarak analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise bu uygulamaya ait çeşitli analiz sonuçlarına yer verilmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirmelerde, ölçeklerin güvenilirliklerini ölçmek için Cronbach's Alpha değerine bakılmış, demografik özelliklere ilişkin Frekans hesaplamaları, anketlerin dağılımı için Kolmogorov-Smirnov Z testi, değişkenler arası ilişkinin derecesini ve yönünü ölçmek için Korelasyon analizi ve değişkenler arası farklılıkları ölçmek için ise Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre, çalışanların iş tatmini ile hizmet içi eğitim algılamaları ve ayrıca hizmet içi eğitimin uygulanması, yönlendirilmesi ve planlanması ve değerlendirilmesi arasında ilişki olduğu kabul edilmiştir. Çalışanların iş tatmini, demografik özelliklerinden yaş değişkenine göre farklılık gösterdiği; hizmet içi eğitim algılamalarının ise yaş ve kıdem değişkenlerine göre farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analyzing the subject of job satisfaction and training which are the considerable title within the world of business and Human Resources Management and their relationship. The defition, importance, aims, principles, benefits, needs analysis, planing, evolution of training and also mainly uses training methods are explained in details in the first chapter of the study. The definition, importance of job satisfaction, factors which are effects on it, results and applications towards provide the satisfaction are mentioned in the second chapter. At the scope of the study, questionnaire which is about training and job satisfaction is applied to 140 employees in Şişli Mnunicipality and the results of questionaire were statistically evaluated by using SPSS version 18.0 (Statistical Package for Social Sciences). The results of the analysis is given at third chapter. Which statistical evoluations are done, Cronbach?s Alpha analysis to calculate reliability of scales, Freguances analysis to calculate about demografical variables, Kolmogorov-Smirnov Z test to dispersion of scales, Correlation Analysis to determine the degre and direction of relationship between the variables and Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis one way variance analysis are used.The results indicate that, there is a positive relation between job satisfantion of employees and training and also applying, directing, planing and evoluting of training. Also the results shows that job satisfaction of employees differences according to their age and training perceptions of employees difference according to their age and experience in demografical variables.