Uçak işletmeciliğinde finansal kiralama
Financial leasing in aircraft management
  1. Tez No: 303603
  2. Yazar: ELİF TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Finansal kiralama, herhangi bir varlığın mülkiyetini almadan, sadece kullanım hakkının belirli bir süre devir alınmasına im¬kan veren bir finansman tekniği olarak tanımlanmaktadır. Tanımdan da anlaşıldığı gibi finansal kiralamanın amacı; söz konusu varlığın mülkiyetine sahip olmadan, sadece kullanım hakkını elde etmektir. Böylelikle işletmenin ihtiyaç duyduğu varlık düşük bir bedelle daha doğrusu uygun ekonomik şartlarda elde edilmiş olacaktır. Uçak işletmeleri için en önemli varlık uçaktır. Hal böyle olunca çok pahalı olan bu taşıtları temin etmek için en uygun finans kaynağı, finansal kiralama olarak karşımıza çıkmaktadır. Konumuzda, uçak işletmelerinin bakış açısından finansal kiralama tekniği ele alınmış, uçakların finansal kiralamayla temin edilmesi durumunda karşılaşılan mevzuat ve de finansal kiralamada adım adım hangi yoldan gidildiği anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial leasing can be defined as a financial method, which enables the firm to take over only the usage rights of the asset for a specific period, without acquiring the ownership of the asset. As it can be understood from its definition, the purpose of financial leasing is to obtain the usage rights, without having the ownership of the asset. In this way, the asset needed by the business can be obtained at a lower cost, rather at proper economical conditions. The most important asset of an aircraft operator is an aircraft. The best proper financial source to obtain these expensive vehicles is financial leasing. In our case, financial leasing method is discussed from aircraft operators? point of view and the regulations and the steps to follow is explained throughly when an aircraft is obtained through financial lease.