Havalimanı yer hizmetleri çalışanlarında iş tatmini
Employee job satisfaction in airport ground handling servi̇ces
- Tez No: 423623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ulaşım kanallarının en hızlı ve güvenli yollarından biri olan havayolu taşımacılığında, güvenli ve kaliteli hizmet sunumu açısından yer hizmetleri çalışanlarının rolü ve önemi büyüktür. Bu araştırmanın amacı; havalimanı yer hizmetleri çalışanlarının, iş tatminlerinin belirlenmesi ve iş tatmin düzeyleri ile çeşitli faktörler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla literatürde yaygın olarak kullanılan, geçerliliği ve güvenilirliği ispatlanmış 20 sorudan oluşan“Minnesota İş Doyum Ölçeği”nin kısa versiyonu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin toplanabilmesi için İstanbul-Atatürk, Ankara-Esenboğa, Trabzon ve Milas-Bodrum Havalimanlarında çalışan toplam 398 yer hizmetleri çalışanına anket uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizi sonucunda, uygulamanın gerçekleştirildiği havalimanlarında görev yapan yer hizmetleri çalışanlarının genel iş tatminlerinin olduğu, ancak bunun düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yer hizmetleri çalışanlarının içsel iş tatminlerinin, hem dışsal iş tatminlerinden hem de genel iş tatminlerinden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan yer hizmetleri çalışanlarının iş tatmin düzeylerinin, çalışılan havalimanı ve gelir düzeyi faktörlerine göre farklılaştığı; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, görev pozisyonu, çalışma şekli, sektördeki toplam çalışma süresi ve aynı işyerindeki çalışma süresi gibi bağımsız değişkenler bazında farklılık göstermediği belirlenmiştir. Ulaşılan sonuçlar doğrultusunda, sektördeki yöneticilere ve araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
On the Airline which is the fastest and safety way of transportation, ground handling service employees and contributions is very important regarding service quality and safety. The purpose of this survey is to ascertain the satisfaction of the employees who works ground handling and scrutinize the correlation between this analysis and other factors. Minnesota Job satisfaction scale consisting of 20 questions is used commonly and demonstrated effectiveness and quality. To be collected data, 398 person who works İstanbul-Atatürk, Ankara-Esenboğa, Trabzon and Milas-Bodrum airlines are carried out a poll. As a result of this poll, it is ascertained that employees airline poll applied have generally satisfaction but it is not enough to satify them. On the other hand it is concluded that satisfaction of employess is enough both inner, outer and in general concept. Satisfaction level of the employees participating survey differs on companies and income, but there are no big difference independent variables such as gender, age, education level, position, working area, working hours, and working time in the firm. According to results concluded, some suggestions are presented to manager and researcher.