İnsan kaynakları uygulamalarının işten ayrılma niyetine etkisi: Bankacılık sektöründe bir uygulama
Human resource practices impact on the busuniess intends to leave: An aplication in banking system
- Tez No: 303825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, bankacılık sektöründeki insan kaynakları uygulamalarının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır.Araştırma kapsamında İstanbul Ümraniye ve Şişli ilçelerinde faaliyet gösteren 3 bankanın genel müdürlük birimleri ile İstanbul Bağcılar ilçe bölgesinde 1 bankanın 10 şube çalışanlarına toplam 420 adet anket formu dağıtılmış, bunlardan 408 anket geri alınmıştır. Geri alınan anketlerden kullanılmayacak durumdaki 8 anket çıkartılarak 400 anket üzerinden analizler yapılmıştır. Çalışma sonucunda insan kaynakları uygulamalarının birbirleri ile ayrı ayrı ve işgörenlerin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur. Bazı insan kaynakları uygulamalarının işten ayrılma niyetiyle anlamlı bir ilişkisi olmadığı gözlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda insan kaynakları uygulamalarından işe alım, eğitim, dökümantasyon ve performans değerlendirmenin işten ayrılma niyeti üzerinde etkileri pozitif çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis; Human resources practices in the banking sector to show the effects of to intends to quit of work.For the research coverage; 420 units questonnaire were distributed to bank branchs. These are 3 banks of general managet units at İstanbul Ümraniye, Şişli and last 10 branch from a bank at İstanbul Bağcılar. There was 408 questionnaires retorned. 8 surveys were not reciwed because these were destroyed so that we analyzed 400 surveys.As a result of working; aplication of human resource find intends to quit for employment. We saw that;A some application of human resource is not about intends to quit of work.As a result of analysis; recruitment, training, documentation and performance assessment from human resource did positive affect to intends to quit of work.