İşgören motivasyonunun inovasyon performansına etkileri
Impacts of employee motivation on innovation performance
- Tez No: 303826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT OMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzde işletmelerin, rekabet savaşında ayakta kalması için, ürünlerinde, hizmetlerinde ve süreçlerinde birtakım değişiklik ve farklılıklara yer vermeleri gerekmektedir. Bu değişiklik ve farklılıklar, rekabet avantajı sağlamanın en önemli faktörü olan inovasyon ile gerçekleşmektedir. İnovasyon sürecinin başlangıç noktasını ise inovasyon fikrinin ortaya çıkması oluşturmaktadır. İşgörenlerin inovasyon fikrine sahip olması ve yaratıcı düşünebilmesi, motivasyon faktörlerine bağlı olmaktadır.Literatür taramasına dayalı bu çalışmada ilk olarak, inovasyon ve yaratıcılık olgusuna yönelik kavramsal açıklamalara yer verilmiştir. Ardından, yaratıcılığı ve inovasyon performansını etkileyen motivasyonun kavramsal ve kuramsal açıklaması yapılmış, motivasyonda özendirme araçları belirtilmiştir. Son olarak, birey motivasyonunun inovasyon performansı üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla, kuramsal bilgilerden, deneysel araştırmalardan ve şirket uygulamaları örneklerinden yararlanılarak sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmaya göre, gerek bireylerin kişisel özellikleri ve içsel motivasyonları, gerek işletme tarafından sağlanan inovasyonu teşvik edici çalışma ortamı, gerekse bireyi farklı düşünmeye iten yaratıcı düşünme teknikleri inovasyon performansını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Today, companies should include a number of changes and differences on products, services and processes for the survival of the competitive war. These changes and differences, the most important factor to providing a competitive advantage are realized by innovation. The starting point of the innovation process is the emergence of the innovation idea. Employees? to think innovative and creative, depends on the motivation factors.This study is based on literature review. In this study, firstly conceptual explanations are given for innovation and creativity. Then, made of the conceptual and theoretical explanation of motivation that affect the creativity and the innovation performance. In addition, encouragement tools in motivation are mentioned. Finally, the motivation of individuals to determine their impact on innovation performance, attempted to reach the conclusion making use of a theoretical knowledge, empirical research and practice examples of companies. According to the study, individual?s personal characteristics and intrinsic motivation affects innovation performance. In addition, encouraging innovation the working environment and creative thinking techniques affect innovation performance.