Hastane çalışanlarının işyerindeki duyguları ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki: Özel sağlık kurumlarına yönelik bir araştırma
The relationship between the feelings of the hospital personnel and organizaional citizenship behaviour
- Tez No: 304114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı , hastane çalışanlarının işyerindeki duyguları ve bazı demografik özellikler ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında bir ilişki olup olmadığını anlamaktır. Araştırmanın evrenini İstanbul'da faaliyet gösteren özel bir sağlık grubunda çalışan 2000 hemşire oluşturmaktadır. Basit tesadüfi örnekleme yoluyla 350 kişi seçilmiş ve kişilere geliştirilen bir anket uygulanmıştır. Çalışmamızda Organ (1988) tarafından tanımlanmış ve Podsakoff ve arkadaşlarınca (1990) geliştirilmiş Örgütsel Vatandaşlık Davranışı ölçeğinden ve Vecchio (1995) ve Payne (2001) tarafından geliştirilmiş işyerindeki kıskançlık scalasından yararlanılmıştır (Kim, 2006). Anket 350 hemşire üzerinde uygulanmış . Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma) yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım göstermeyen parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi ve farklılığa neden çıkan grubun tespitinde Mann Whitney U test kullanıldı, iki grup arası karşılaştırmalarında da Mann Whitney U test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate whether there is a relationship between the feelings of the hospital staff at work and some demographic features and organizational citizenship behaviour.2000 nurses who work for a private health group in Istanbul constitute the universe of this research.By way of simple random exemplification 350 people have been selected and a specifically designed survey has been administered.The Organizational Citizenship Behaviour Scale, defined by Organ(1988) and improved by Podsakoff,et.al(1990) and the Work Place Jealousy Scale of Vecchio(1995) and Payne(2001) are the scales that are used in our study(Kim,2006).The survey has been administered to 350 nurses.While the findings were evaluated, NCSS Program(Number Cruncher Statistical System) 2007&Pass 2008 Statistical Software (Utah, USA) was used for statistical analysis.For the assessment of the data, apart from descriptive statistical methods (Average,Standard deviation) when we compared the parameters deviating from a normal distribution among groups during quantitative data comparison, Kruskal Wallis Test was chosen and to determine the group which created diversity Mann Whitney U Test was selected and also used in comparisons between the groups.Meaningfulness was scored at the level of p