İş doyumunu etkileyen faktörler (Denizli Devlet Hastanesi çalışanları örneği)
Factors affecting business (Denizli State Hospital workers sample)
- Tez No: 468377
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İş doyumu, kişinin işi ve çalıştığı yer hakkındaki genel duygu ve düşünce tutumu hakkında fikir elde edilmesini sağlayan önemli bir değişkendir. Yaptığı işten memnun olan çalışanların iş doyum düzeyleri yüksek, yaptığı işten memnun olmayan çalışanların da iş doyum düzeylerinin düşük olması beklenmektedir. Yine iş doyumu, çalışanların işlerinden duydukları olumlu ya da olumsuz düşüncelerini belirleyen bir kavramdır. Çalışanların iyi bir performans göstermesi ve verimli çalışabilmesi için, işlerinden yeterince memnun olmalarına gerekmektedir. Çalışanların zamanı iyi değerlendirmesi, çalışma arkadaşlarıyla iyi ilişkiler içinde olması, yeteneklerini belirleme ve geliştirmesi gibi kendini bir adım ileriye taşımasına yönelik özellikleri iş hayatı için de geçerlidir. Bu çalışma Denizli il sınırları içerisinde kamu hastaneler birliğine bağlı Denizli Devlet hastanesinde çalışan personelinin iş doyumunu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla planlanmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma, 2012 Eylül - 2013 Eylül tarihleri arasında Denizli il merkezindeki Denizli Devlet hastanesinde yapılmıştır. Araştırma kapsamına rastgele örneklem yöntemiyle seçilmiş 150 sağlık personeli alınmıştır. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve JSS iş doyumu ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programında yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde varsayım analizi ve student t testi kullanılmıştır. Çalışmada sağlık çalışanlarının iş doyumunun sosyo demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiştir. Çalışmadan elden edilen sonuçlara göre; sağlık çalışanlarının eğitim durumu, medeni hali, meslek tercihleri, aldığı ücret, çalışma arkadaşları, iş yerindeki iletişimi, yaptığı iş gibi değişkenler kişilerin sosyal ve toplumsal yönünü olumlu şekilde etkilemekte ve iş doyumunu artırmaktadır. Buna karşın çalışmadan elden edilen sonuçlara göre; sağlık çalışanlarının adil ücret dağılımı, yükselme şansı ve yaptığı iş karşılığında takdir görme durumları gibi değişkenler iş doyumunu olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is an important variable that allows people to get an idea about the general feelings and thoughts about the place of work and work. It is expected that employees who are satisfied with the work they are doing have a high level of job satisfaction and those who are not satisfied with their job are also low in job satisfaction levels. Job satisfaction is also a concept that determines the positive or negative thoughts of employees. In order for employees to perform well and work efficiently, they need to be sufficiently satisfied with their work. Employees also take a step forward in evaluating their time, being in good relationships with their colleagues, identifying and developing their talents, and so on.This study is a descriptive study designed to determine the factors affecting the job satisfaction of the personnel working in the Denizli State Hospital affiliated to the public hospitals within the Denizli provincial borders. The survey was conducted between September 2012 and September 2013 at Denizli State Hospital in Denizli province center. 150 health personnel selected by random sample method were included in the research. The personal information form prepared by the researcher and the JSS job satisfaction scale were used to collect the data. Analysis of the data was done in SPSS package program. In the evaluation of the data, hypothesis analysis and student t test were used. In the study, it was analyzed whether the health satisfaction of the health workers varied according to the socio demographic characteristics. According to the results, Variables such as educational status of health workers, marital status, profession preferences, wages, colleagues, communication at work, work done affects positively the social and social direction of people and increases job satisfaction. On the other hand, according to the results, The distribution of the fair wages of the healthcare workers, the chance of the increase and the appreciation of the work done, affect job satisfaction negatively.