Kişi örgüt uyumu ve etik iklimin hastaneye bağlılığa etkisi: Hemşireler üzerinde bir araştırma
Effects of person-organization fit and ethical climate on commitment to hospital: A study on nurses
  1. Tez No: 304131
  2. Yazar: KADER ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KİTAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı; kişi örgüt uyumu ve etik iklimin hastaneye bağlılık üzerindeki etkilerini hemşireler üzerinde incelemektir. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket; Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma hastanesinde Ağustos 2010 tarihinde görev yapan 180 hemşireye uygulanmıştır.Anketten elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 17.0 istatistik programında analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) yanı sıra Ölçekler arası ilişkileri saptamak için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Kişi örgüt uyumu ve iş etiğinin örgütsel bağlılık üzerine etkisini incelemek için Regresyon Analizi uygulanmıştır. Ölçeklerin güvenilirliği için Cronbach's Alpha katsayısı hesaplanmıştır.Araştırma sonucunda; araştırmaya katılan hemşirelerin orta düzeyde etik iklim algılamaları, kişi-örgüt uyumu ve örgütsel bağlılık düzeyinde oldukları, kişi-örgüt uyumlarının örgütsel bağlılık düzeylerini etkilemediği, hemşirelerin algıladıkları etik iklimin duygusal bağlılık ve normatif bağlılık düzeylerini istatistiksel açıdan pozitif yönlü olarak etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze on nurses the effects of person-organization fit and occupational ethics on organizational commitment. The questionnaire was conducted with 180 nurses who were on duty during August 2010 at Dr. Lutfi Kirdar Kartal Egitim ve Arastirma Hastanesi (Training and Research Hospital).Data acquired from this questionnaire were analyzed in computer environment using the software SPSS 17.0 Statistics. In evaluating data, descriptive statistical methods (Frequency, Percentage, Mean, Standard Deviation) as well as, to identify the inter-scales relations, Pearson?s Correlation analysis were used. Regression Analysis was applied tostudy the effect of person-organization fit and occupational ethics on organizational commitment. For reliability of scales, Cronbach?s Alpha coefficient was computed.The results the study showed that nurses who participated in the study had medium level ethical climate perception, person-organization fit and organizational commitment. Their person-organization fit did not affect their organizational commitment level, and the ethical climate that nurses perceived had statistically positive effects on their emotional commitment and normative commitment level.