Yaşlılarda fiziksel aktivite ile uyku kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between physical activity and sleep quality in elderly
  1. Tez No: 304483
  2. Yazar: İSMAİL ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. CANDAN ALGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, 65 yaş üzeri yaşlılarda fiziksel aktivite ile uyku kalitesi arasında ilişki olup olmadığını saptamaktır.Yöntem: Çalışmaya dinlenme ve bakımevi'nde kalan, yaş ortalaması 78,30 ± 6,48 olan, 228 birey (126 Kadın, 102 Erkek) katılmıştır. Karşılıklı görüşme yöntemiyle demografik bilgileri kaydedilmiştir. Yaşlıların fiziksel aktivite düzeyi (FAD), uyku kalitesi, gündüz uykululuğu değerlendirilmiştir.Bulgular: Sonuçlar incelendiğinde FAD'e göre yaşlıların 64'ünün (% 20,2) inaktif, 143'ünün (% 62,7) minimal aktif, 39'unun (% 17,1) ise çok aktif olduğu görülmüştür. Uyku kalitesi açısından bakıldığında 118 kişinin (% 51,8) uyku kalitesinin iyi, 110 kişinin (% 48,2) kötü olduğu belirlenmiştir. 175 kişinin (% 76,8) gündüz uykululuğunun olduğu, 53 kişinin ise (% 23,2) olmadığı saptanmıştır. Olgular FAd skorları açısından gruplandırıldığında uyku kalitesi açısından gruplar arasında anlamlı fark görülmemiştir (p:0,33). Gündüz uykululuğu açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür (p:0,00). FAD ile uyku kalitesi arasında anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır (p:0,65). Fiziksel aktivite düzeyi (FAD) ile gündüz uykululuğu arasında istatistiksel açıdan negatif yönde, zayıf, anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır (p:0,03, r: - 0,14). Uyku kalitesi ile gündüz uykululuğu arasında istatistiksel açıdan negatif yönde, zayıf, anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür (p:0,00, r: 0,20).Sonuç: Araştırmanın sonuçları uyku kalitesiyle FAD arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte gündüz uykululuğunun olguların FAD ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Olgularda gündüz uykululuğunun olması sonucunda FAD'da azalma saptanmıştır. Uyku kalitesiyle gündüz uykululuğu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Gündüz uykululuğu yaşlılarda düşük FAD'ın nedenleri arasında olduğu ve FAD değerlendirmelerinde gündüz uykululuğunun da sorgulanması gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine whether there is a relationship between physical activity and sleep quality.Method: 228 subjects (126 female, 102 male) with mean age of 78,30 ± 6,48 who stay in rest and care home were included to the study. Demographic features were reported by face to face interview method. Physical activity level (PAL), sleep quality, daytime sleepiness was measured.Results: The results showed that according to PAL, 64 of the elders (20.2%) were inactive, 143 (62.7%) and 39 (17.1%) of them were minimal active and sufficiently active respectively. According to PAL there were no significant difference was found in sleep quality between groups (p:0,33). There was a statistically significant difference was measured in daytime sleepiness between the groups (p: 0,00). There was no significant correlation between physical activity level and sleep quality (p:0,65) Statistically negative, weak and meaningful relationship between physical activity level and daytime sleepiness was found (p:0,03, r:-0,14). Statistically negative, weak, meaningful relationship was found between sleep quality and daytime sleepiness (p:0,00, r:-0,20)Conclusion: The results of the study showed that there is no statistically significant relationship between sleep quality and PAL. However, it is determined that daytime sleepiness is associated with subjects? PAL. It is found that the existance of daytime sleepiness in subjects reduces PAL. There is statistically significant relationship between sleep quality and daytime sleepiness. It is determined that daytime sleepiness is among the causes of low PAL in elderly and should be questioned in the evaluation of PAL.