Exploring and implementing pleasant touch in the interface of products for design purposes: The case of a bang & olufsen TV remote control
Ürün arayüzlerinde hoşa giden dokunmanın tasarım amaçlı araştırılması ve uygulanması: Bang & olufsen TV uzaktan kumandası örneği
  1. Tez No: 313746
  2. Yazar: TİRZA JOHANNA MARİA FENNİS
  3. Danışmanlar: DR. MARCO ROZENDAAL, YRD. DOÇ. DR. MARİEKE SONNEVELD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez çalışması, hoşa giden dokunmaya yönelik bir tasarım stratejisi önermektedir. İlgili literatürün araştırılmasının ardından, ürün arayüzlerinde hoşa giden dokunmaya yönelik tasarımda `işlevsel hoşa giden dokunma' konusunda gerekli yetkinliğin bulunmadığı tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak, yazar, tasarımcı rolünü üstlenerek işlevsel hoşa giden dokunma üzerine bir tasarım vizyonu yaratmıştır. Ardından, öngörülen tasarım stratejisi, Bang & Olufsen televizyon uzaktan kumandası üzerinden örneklenerek uygulanmıştır.Çalışma, birbirini takip eden üç aşamayı içermektedir: keşif; tasarım; işlevsel hoşa giden dokunmanın ilgili bağlamda değerlendirilmesi. İlk aşama, tasarım öğrencilerinin farklı malzeme özelliklerindeki nesnelere dokunarak keşfetmelerini içeren çalıştaylardan oluştu. Nesneleri keşfederken yapılan hoşa giden hareketler ürün işlevleriyle eşleştirilerek `eylemler' elde edildi. Bu eylemler analiz edildiklerinde davetkârlık, ustalık ve mantık olmak üzere üç tema ortaya çıktı. Tasarım aşamasında, bu temalar üç ayrı tasarım konseptine dönüştürüldü ve prototipleri yapıldı. Değerlendirme aşamasında ise, prototipler hedef kitle ile test edildi, sonuçlar nihai tasarım konseptini oluşturma amaçlı kullanıldı.Çalışma, daha geniş kapsamlı endüstriyel tasarım alanında uygulanabilmesi öngörülen bir tasarım stratejisi ve daha sonra yapılabilecek araştırma önerileri ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a design strategy for pleasant touch. Literature is reviewed on the importance of pleasant touch, existing implementations in products and design for tactility. A lack of competence is found on how to design for pleasant touch in the interface of products: functional pleasant tactility. Therefore, a design vision is created by the author as a designer, on how to design functional pleasant tactility. The envisioned design strategy is then implemented through a study where a Bang & Olufsen TV remote control was used as an example case.The study includes three sequential phases: exploring, designing, and evaluating functional pleasant tactility in the given context. Exploring was done through workshops where design students were asked to touch objects with various material properties. Pleasant movements were performed with the objects, and matching functions were imagined, resulting in `actions?. Those actions were analyzed to discover three underlying themes of inviting, mastery and logic. In the designing phase, those themes were translated into three corresponding design concepts, and worked out into prototypes. In the evaluating phase, those prototypes were tested with that target group, and the results were used to create a final design concept.The study then concludes with a design strategy that is expected to work for the broader context of industrial design, and recommendations for further research with this strategy and different products or companies are also provided.