Surface functionalization of SBA-15 particles for amoxicillin delivery
Amoksisilinin SBA-15 parçacıklarına tutuklanması için yüzey aktifleme çalışmaları
  1. Tez No: 305068
  2. Yazar: FİLİZ F. SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İlaç tutuklanmasını kontrol edebilmek, ilaçların toksitelerini azaltmak ve yeni biyomedikaluygulamalar için birçok araştırma yapılmaktadır. Bu nedenle de ilaç iletim sistemlerinikullanarak ilaçların vücut içerisindeki salınımını kontröl etmek gerekmektedir.Mezogözenekli silika bileşikler yalnızca yirmi yıl önce keşfedilmiş olup farklı alanlardakullanımı için şimdiden birçok araştırmacının ilgisini çekmiştir. SBA-15 parçacıklarınınoldukça düzgün bir şekli, büyük gözenek boyutları ve düzgün matrisi vardır. Buradaki asılamacımız yüzey aktiflenmesi sonrası bu malzemelere ilaç yüklenmesinin arttırıcı bir etkisiolup olmadığı sorusuna cevap bulabilmektir. İlaç tutuklanmasında taşıyıcı materyaller olarakkullanabilmek için sentezlenen SBA-15 parçacıklarının yüzeyleri sentez sonrası metodu ileaktiflenmiştir. Model ilaç olarak amoksisilin kullanılmıştır. Mezogözenekli bu materyallerinkarakterizasyonu X-ışınları difraksiyonu (XRD), küçük - açı X-ışınları saçılması (SAXS),fourier-transform kızılötesi (FTIR), geçirmeli elektron mikroskopisi (TEM), N2-adsorpsiyon/desorpsiyon, katı - hal silikon nükleer manyetik rezonans (Si-NMR), yüksekperformans sıvı kromatografisi (HPLC), ultra-viyole (UV) spektroskopi, elementel vethermo gravimetrik analiz (TGA) yapılmıştır. Yüzey aktiflenmesinde kullanılan alkoksisilantürlerinin ve konsantrasyon değişiminin etkisi ilaç yüklenmesi ve salınımı açısındanaraştırılmıştır. İlaç tutuklanma sistemlerinin nörobilimler, kanser ve biyomedikalmühendisliği gibi birçok alanda uygulanabilmesi için daha fazla araştırmanın yapılmasıgerekmektedir.
Özet (Çeviri)
There are several studies in order to control drug delivery, decrease the toxicity of drugs andalso for novel biomedical applications. It is necessary to be able to control the release of thedrug within the body by using drug delivery systems. Mesoporous silica compounds haveonly been discovered twenty years ago and they have already attracted many researchers tostudy these materials for several applications. SBA-15 particles have a highly orderedregular structure and are a good matrix for guest-host applications. The aim of this study is tobe able to address whether the surface functionalization of SBA - 15 samples would improvethe loading of a drug into these particles. The synthesized SBA-15 particles were surfacefunctionalized by post- grafting synthesis method in order to be used as carrier materials fordrug delivery. Amoxicillin was used as a model drug. These mesoporous materials have beencharacterized using X-ray diffraction (XRD), small-angle X-ray spectroscopy (SAXS),fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR), transmission electron microscopy (TEM),N2 adsorption/ desorption, solid-state silicon nuclear magnetic resonance (Si-NMR), high-performance liquid chromatography (HPLC), ultra-violet (UV) spectroscopy, elemental andthermo gravimetric analysis (TGA). The effect of concentration difference and the type ofalkoxysilanes used for the functionalization have been discussed in terms of loadingamoxicillin and controlling the delivery. Drug delivery systems have many furtherapplications that still need to be investigated in areas such as neurosciences, cancer andbiomedical engineering.