Günlük fitoplankton değişimi, İnciraltı, İzmir Körfezi
Daily phytoplankton distribution in Inciralti, Izmır Bay
- Tez No: 305244
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAYET BİZSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada İzmir Körfezi Üçkuyular Feribot İskelesi'nde belirlenen bir istasyondan günaşırı örneklemeler sonucu fitoplankton ve çeşitli fizikokimyasal parametrelerin fitoplankton ile olan ilişkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bacillariophyceae, Dinophyceae, Euglenophyceae, Dictyochophyceae, Ebriidea ve Raphidophyceae sınıflarına ait toplam 72 tür saptanmıştır. Protozoa grubu, sınıflarına göre ayrılmamış, kantitatif olarak değerlendirilmiştir. Ölçülen fizikokimyasal parametreler; fosfat, nitrat, nitrit, amonyum, silikat, askıda katı madde, klorofil-a, sıcaklık, tuzluluk, iletkenlik, pH ve oksijendir. Çalışmada örnekleme zamanlarının planktonik topluluklar bakımından kantitatif olarak benzerlikleri kümelenme (Cluster) ve çok boyutlu ölçeklendirme (MDS) analizleri ile; çeşitli fizikokimyasal parametreler ve plankton gruplarının birey sayıları arasındaki benzerlikler ve değişkenliklerin nedeni Temel Bileşenler Analizi (PCA) ile; fizikokimyasal parametreler ve plankton sınıfları arasındaki etkileşim korelasyon analizi ile açıklanmaya çalışılmıştır.Fitoplankton kompozisyonuna bakıldığında Dinophyceae ve Bacillariophyceae sınıfının tür ve birey sayısı bakımından öteki sınıflara baskın olduğu belirlenmiştir. Tür sayısı bazında bu iki baskın sınıf arasında büyük farklılıklar bulunmazken, hücre sayısı bakımından diatomların üstün olduğu rahatlıkla söylenebilir. Ayrıca çalışmada toksik ve potansiyel zararlı olabilecek türler saptanmıştır. Bu türler tür sayısı bakımından çok zengin olmamakla birlikte, birey sayıları bakımından milyonu aşan değerlere ulaştığı görülmüştür. Bu da ortamın ötrofikasyonunun ve aşırı derecede kirlenmeye maruz kaldığının bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationships between phytoplankton and some physicochemical parameters from a station which was determined in İzmir Bay, Üçkuyular Ferry Port, with the samplings every other day. During the study period, 72 phytoplankton species were determined belonging to the classes Bacillariophyceae, Dinophyceae, Dictyochophyceae, Euglenophyceae, Raphidophyceae and Ebriidea. Besides phytoplankton, the group Protozoan was also examined. As environmental parameters; temperature, salinity, phosphate, nitrate, nitrite, ammonium, silicate, total suspended solids, chlorophyll-a, conductivity, pH and oxygen were considered together with phytoplankton abundances. It has been elucidated similarities and/or dissimilarities of phytoplankton species by using Cluster and MDS (Multidimensional scaling) analysis and to show temporal differences and driving forces of environmental parameters by using PCA (Principal Components Analysis). Considering the phytoplankton composition, Bacillariophyceae and Dinophyceae are dominant to the other classes with regard to species and individual number. As there are not great differences between these two dominant classes with respect to species number, diatoms are superior with regard to cell number.In this study, which is also toxic and potentially harmful species have been identified. Although these species are not very rich in terms of number of species, in terms of the number of individuals were reached over a million. This is an indication of the environment that exposed extremely polluted and eutrophic.