The effects of melatonin and memantine on brain injury after stroke
Melatonin ve memantinin beyin felci sonrası oluşan beyin hasarına olan etkileri
  1. Tez No: 305823
  2. Yazar: MİLAS UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Melatonin ve memantin klinik olarak kullanılan, sırasıyla antioksidatif işleyişler veeksitotoksisiteyi engelleme yollarıyla serebral iskemiye karşı nöroprotektif etkileri olanajanlardır. Bu çalışmada melatonin ve memantin içeren bir kombinasyon terapisi farelerde90 dakikalık geçici bölgesel serebral iskemi sonrası kullanıldı. 24 saat sonra, nörolojikhasar puanları, infarkt hacmi ve beyin ödemi değerleri hesaplandı. Taşıyıcı uygulanankontrol grubuna kıyasla melatonin, memantin ve mealtonin/memantin kombinasyonuinfarkt hacmini anlamlı olarak azalttılar. Ayrıca melatonin ve melatonin/memantinegrupları beyin felci sonrası beyin ödemini anlamlı şekilde azalttılar. Nörolojik hasarpuanları yalnızca melatonin uygulanan grupta kontrol grubundan anlamlı olarak daha azdı.Bu sonuçlar melatonin/memantin kombinasyonunun beyin felcine karşı ilgili ve faydalı birtedavi seçeneği olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Melatonin and memantine are clinically used agents that have neuroprotectiveeffects against ischemic injury via antioxidative mechanisms and preventing excitotoxicity,respectively. In this study, a combination therapy including both melatonin and memantinewas used upon 90 minutes of transient focal cerebral ischemia and 24 hours reperfusion inmice. Twenty-four hours after cerebral ischemia, neurological deficit, infarct volume andbrain swelling were evaluated. Melatonin, memantine and melatonin/memantinecombination reduced the infarct volume significantly compared to vehicle treated controlgroup. In addition, melatonin and melatonin/memantine combination treatments decreasedbrain swelling upon ischemia significantly. Neurological deficit scores were significantlylower than the control group only in melatonin treated group. These results indicate thatmelatonin/memantine combination is a relevant and useful treatment option against stroke.