Riboflavinin diatrizoata bağlı gelişen deneysel nefropati modelinde TNF-α, Cas-3 ve SIRT1/p53/Bax/Bcl-2 gen ekspresyonlarına etkisinin araştırılması
Examination of the effect of riboflavin on TNF-α, Cas-3 and SIRT1/p53/Bax/Bcl-2 gene expression in diatrizoate-induced experimental nephropathy model
  1. Tez No: 946337
  2. Yazar: ÜMİT ÇAMLICA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Organların veya dokuların radyografik olarak görüntülenebilmesi için farklı yoğunluktaki bir madde ile çevrelenmiş olması gerekmektedir. Diğer yapılarla ayırt edilemeyen organ ya da dokular kendilerinin ya da çevrelerinin kontrast oranları arttırılarak görünür hale getirilebilmektedir. Diatrizoat, yüksek osmolalite ve iyonik monomer yapıda bulunan iyotlu kontrast maddeler arasında yer almaktadır. Sahip olduğu özellikler nedeniyle kullanımını takiben oksidatif stresin artmasına, inflamasyon ve apoptoz süreçlerinin tetiklenmesine neden olabilmektedir. Riboflavin, antioksidan etkiye sahip olabilen, DNA hasarını iyileştiren, üre ve kreatinin değerlerini düzenleyen bir antioksidan besindir. Bu araştırmada riboflavinin diatrizoata bağlı gelişen deneysel nefropati modelinde TNF-α, Cas-3 ve SIRT1/p53/Bax/Bcl-2 gen ekspresyonlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırma kapsamında 32 adet Wistar Albino tipi dişi rat 4 gruba ayrılmıştır (n=8). Gruplar; Kontrol, RKM (3. Gün, intraperitoneal 10 ml/kg ve 2,5-3 ml hacimde tek doz Ürografin), RKM + Riboflavin (3 gün, oral gavaj yoluyla 100 mg/kg Riboflavin; 3. Gün, intraperitoneal 10 ml/kg ve 2,5-3 ml hacimde tek doz Ürografin) ve Riboflavin (3 gün, oral gavaj yoluyla 100 mg/kg Riboflavin) şeklinde oluşturulmuştur. Radyokontrast madde uygulamasından 24 saat önce tüm ratlara su kısıtlaması uygulanmıştır. Radyokontrast madde uygulamasından 24 saat sonra abdominal insizyonu takiben yapılan cerrahi egzanguinasyon yöntemi ile ötenazi gerçekleştirilmiştir. Alınan böbrek dokularında histopatolojik, immünohistokimyasal (TNF-α ve Cas-3), biyokimyasal (TAS, TOS, OSİ, Üre ve Kreatinin) ve genetik (SIRT1, p53, Bax ve Bcl-2 ) analizler yapılmıştır. RKM grubunda; patolojik değişikliklerde, immünohistokimyasal olarak TNF-α ile Cas-3 ekspresyonlarında, biyokimyasal olarak TOS, OSİ, üre ve kreatinin düzeylerinde, genetik olarak p53 ve Bax ekspresyonlarında artış gözlemlenirken biyokimyasal olarak TAS düzeyinde, genetik olarak SIRT1 ve Bcl-2 ekspresyonlarında azalma gözlenmiştir. Riboflavin tedavisi ile RKM grubunda gözlemlenen bu bulguların tersine çevrildiği tespit edilmiştir. Tüm bu sonuçlar iyotlu kontrast madde kaynaklı böbrek hasarının; oksidatif stres, inflamasyon ve apoptoz mekanizmaları üzerinden gelişmekte olduğunu ve“Riboflavin”uygulamasının bu süreçleri baskılayarak böbrek fonksiyonlarını koruyabilmekte olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Organs or tissues must be surrounded by a substance of different densities to be visualized radiographically. Organs or tissues that are indistinguishable from other structures can be made visible by increasing the contrast ratios of themselves or their surroundings. Diatrizoate is among the iodinated contrast agents with high osmolality and ionic monomer structure. Due to its properties, it may cause an increase in oxidative stress and trigger inflammation and apoptosis processes following its use. Riboflavin is an antioxidant nutrient that can have an antioxidant effect, heal DNA damage, and regulate urea and creatinine levels. This study aimed to examine the impact of riboflavin on TNF-α, Cas-3, and SIRT1/p53/Bax/Bcl-2 gene expressions in the diatrizoate-induced experimental nephropathy model. Within the scope of the study, 32 Wistar Albino-type female rats were divided into 4 groups (n=8). The groups were as follows: Control, RCM (Day 3, intraperitoneal 10 ml/kg and 2.5-3 ml of Urografine in a single dose), RCM + Riboflavin (Day 3, 100 mg/kg Riboflavin by oral gavage; Day 3, intraperitoneal 10 ml/kg and 2.5-3 ml of Urografine in a single dose) and Riboflavin (3 days, 100 mg/kg Riboflavin by oral gavage). All rats were subjected to water restriction 24 hours before the administration of the radiocontrast agent. 24 hours after the administration of the radiocontrast agent, euthanasia was performed by surgical exsanguination following abdominal incision. Histopathological, immunohistochemical (TNF-α and Cas-3), biochemical (TAS, TOS, OSI, Urea, and Creatinine), and genetic (SIRT1, p53, Bax, and Bcl-2) analyses were performed on the kidney tissues. In the RCM group, pathologic changes, immunohistochemical TNF-α and Cas-3 expressions, biochemical TOS, OSI, urea, and creatinine levels, genetic p53, and Bax expressions increased, while biochemical TAS levels, genetic SIRT1 and Bcl-2 expressions decreased. It was determined that these findings observed in the RCM group were reversed with riboflavin treatment. All these results suggest that iodinated contrast media-induced renal damage develops through oxidative stress, inflammation, and apoptosis mechanisms and that“Riboflavin”administration can protect renal function by suppressing these processes.