Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisine başvuran hastalarda acil tıp araştırma görevlilerinin tanısal süreçteki etkinliğinin araştırılması
Investigating the effectiveness of residents of emergency medicine throughout the diagnosis process among patients applying to department of emergency medicine in Cumhuriyet University Medical Faculty
- Tez No: 306104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA MUTLU KUKUL GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Acil servisler aniden hastalanan ya da yaralananların ilk başvurdukları ve sorgusuz olarak yardım aldıkları yerlerdir. Acil servislere başvuru sayısı sınırlandırılamaz ve hastalar çok geniş bir yelpazedeki medikal, cerrahi veya davranışsal sorunları nedeniyle acil servislere başvurabilirler. Acil tıp hizmeti bu konuda eğitim görmüş hekim, hemşire ve yardımcı sağlık personelleri tarafından bir ekip halinde uygulanır.Bu çalışmada, hastanemiz acil tıp araştırma görevlilerinin acil servise başvuran hastaların tanı, tedavi, yatış ya da taburculuk işlemlerindeki etkinliklerinin ortaya çıkarılması amaçlandı. Çalışmaya Şubat ? Temmuz 2009 tarihleri arasında acil servise başvuran 1029 hasta alındı. Daha önce hazırlanan bir form aracılığı ile hastaların acile geliş ön tanıları, acilde bekleme süreleri, acil tıp araştırma görevlileri tarafından istenen tetkik ve konsültasyonlar, yapılan tedaviler, yatırılan ya da taburcu edilen hastaların yatırıldıkları bölüm ve son tanıları kayıt altına alındı.Yaptığımız çalışmaya katılan hastaların %83,9'unun işlemleri 0-180 dk içerisinde sonuçlandırılmış, %37'4'ü acil tıp araştırma görevlilerince taburcu edilmiş, konsültasyon istenen hastaların %63,2'si ilgili servislere yatırılmıştır.Acil servislerdeki iş yoğunluğunun artışı, hastaların acil servislerde uzun süre beklemeleri çoğu zaman, acil servis hizmetlerinin ve bu hizmetlerin kalitesinin sınırlanmasına neden olmakta, verimliliği de azaltmaktadır. Geçtiğimiz 20 yılda, acil servislere başvuran hasta sayısındaki belirgin artışa karşılık servislerdeki hizmet kapasitesi yeterli miktarda artmamıştır.Sonuç olarak, hastane ve hastane dışı nedenler(Sevk sayısındaki artış, bazı servislerin yatak kapasitesinin azlığı, laboratuar-radyoloji hizmetlerinde dönem dönem yaşanan gecikmeler) en aza indirgendiğinde, acil tıp araştırma görevlilerinin etkinliğini ortaya çıkaran en belirgin faktörün bilgi ve deneyim olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Emergency clinics are the initial referral services of suddenly sickened or injured patients who get unquestioned help. Applications to emergency clinics can not be limited, so referring patients can lead to a wide spectrum of diseases including medical, surgical or behavioral health problems. Emergency health services are performed by an educated team including doctors, nurses and health workers.In this study, the aim was to determine the effectiveness of research assistants of Emergency Department regarding the diagnosis, treatment, hospitalization and discharge procedures of referring patients. Totally 1029 patients who applied to Emergency Clinic between February-July 2009 have been included to study. With the help of a previously structured questionnaire, the diagnosis during the first application, time waited in the Emergency Clinic, laboratory tests and consultations wanted by research assistants, treatments administered, departments that the patients were hospitalized or discharged and final diagnosis were all recorded.83.9% of procedures of patients included in study were terminated within 0-180 minutes, 37.4% were discharged by the research assistants, 63.2% of consulted patients were hospitalized into the related department.Increase in work load and patients waiting for a long time in Emergency Clinics lead to limitation in emergency services and quality of services in most of time, causing decrease in efficiency. During the previous 20 years, service capacity in emergency services has not increase in proportion to the significant increase in the number of referred patients.As a result, if the hospital-related and non-hospital related causes (increase in the number of referrals, insufficient number of bed capacity in some departments, time to time delays in laboratory-radiologic services) can be minimalized, it can be concluded that the most prominent factor that determines the effectiveness of research assistants in Emergency Clinics in our hospital is the level of knowledge and experience.