Laparoskopik nissen fundoplikasyonlarında Gastrika breveslerin kesilmesinin mide fundus ve dalak kanlanması üzerine etkilerinin Dinamik MRG ile değerlendirilmesi
Evaluation of any effects of the division of gastrica breves on perfusion of gastric fundus and spleen with the dynamic magnetic resonance monitoring (mrg).
- Tez No: 310169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Laparoskopik Nissen Fundoplikasyonu (LNF) esnasında gastrika breveslerin(GB) kesilmesinin mide fundus ve dalak kanlanması üzerine etkisinin olup olmadığınındinamik Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) incelemesi ile değerlendirilmesidir.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, preoperatif olarak özofagogastroduodenoskopi ve 24saat PH monitörizasyonu ile Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH) tanısı konulan veLNF planlanan 14 hasta dahil edildi. Hastalara Ekim 2006- Mart 2010 tarihleri arasındaFatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim dalında aynı cerrahtarafından (Sürgit), aynı standart teknikle, LNF uygulandı. Operasyondan 1 hafta önceve 15 gün sonra tüm hastalara gastrik fundus ve dalak kanlanmasının değerlendirilmesiamacı ile dinamik MRG incelemesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose is to examine and evaluate if there is any effects of the divisionof Gastrica Breves on Perfusion of Gastric fundus and Spleen with the dynamicMagnetic Resonance Monitoring (MRG).Instrument and method: In this study 14 patients who was diagnosed withgastroesophageal reflux disease (GERD) by preoperative esophagogastroduodenoscopiand 24 hour PH monitoring and planned LNF were included. Between October 2006and March 2006, LNF was applied to these patients with the same technique by thesame surgeon (Sürgit) in Fatih University General Surgical Division. Every patient wasexaminated one week before the operation and 15 days later from the operation withdynamic MRG in order to examine gastric fundus and spleen perfusion. By measuringthe change of the signal intensity preoperatively and postoperatively in terms of time,gastric and spleen perfusion is examined.Findings: In our patients, there is a statistically significant decrease in DeMeester scoreafter the surgical (p0,01). There is not a statistically significant difference betweeneach dynamic MRG phase, pre-op and front section post-op measurements from gastricwall (According to a Bonferroni correction p>0,0033). In each dynamic MRG phase,there is not a statistically significant difference between, pre-op and back section postopmeasurements from gastric wall ( According to a Bonferroni correction p>0,0033).In each dynamic MRG phase, there is not a statistically significant difference betweenback and front post-op measurements from gastric wall ( According to a Bonferronicorrection p>0,0033).Results: This study is the first study in the literature which researches during LNFoperation, effects of the division of GB?s on gastric fundus wall and spleen parenchymaperfusion with MRG with the dynamic contrast. In our study, we did not see anystatistically significant difference between before and after the LNF operation in theperfusion of mentioned tissues. However, because of having a little amount of patientsin our study, we think it is necessary to make similar studies with groups of largeamounts of patients. With the enlightment of our findings, we think that there is noeffect of LNF which is applied by the division of GB?s on the perfusion of gastricfundus and spleen parenchyma and it is a method that can be chosen safely in thetreatment of GERD.