Hemodiyaliz hastalarında AV fistül uygulaması sırasında oluşan ağrıyı gidermede lavanta aromaterapinin etkisi
Effect of lavender aromatherapy on pain relief AV fistula application in hemodialysis patients
  1. Tez No: 607861
  2. Yazar: SEVDA TÜZÜN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Hemodiyaliz hastalarında uygulanan lavanta aromaterapinin damara erişim sırasında oluşan ağrıya etkisini değerlendirmek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma; randomize kontrollü ve deneysel tipte olup, 20-Ağustos/30-Eylül 2019 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesi ve bir özel diyaliz merkezinde arteriyovenöz fistül girişim yoluyla diyaliz tedavisi alan 90 hasta ile yürütüldü. Araştırmada veriler, Hasta Tanıtım Formu, Sözel Kategori Ölçeği (SKÖ) ve Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ) formları ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) paket programı yardımıyla hesaplanmıştır. Çalışmada veriler için çapraz tablo oluşturularak x2 analizi yapıldı. Nümerik verileriçin Shapiro-Wilk testi ile normal dağılıma uygunluk test edildi. Normal dağılım gösteren değişkenlerde gruplar arası karşılaştırma varyans analizi yapıldı. Birden çok ölçüm olan değişkenlerde ise, normal dağılım durumunda tekrarlı ölçümlerle varyans analizi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerde parametrik olmayan yöntem Brunner-Langer model (F1-LD-F1 dizayn) kulanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılanların yaş ortalamasının 56,9±15,3 olup, % 54,5'ünün kadın, %51,1'nin evli olduğu, %40'ının ev hanımı, % 28,8'inin emekli ve % 30'unun diğer meslek sahibi olduğu, % 47,8'inin ilköğretim mezunu olduğu, %45,5'inin 13 ay-5 yıl HD tedavisi aldığı, %87,8'inin ailede böbrek hastasının olmadığı, %54,4'ünde başka kronik hastalık olmadığı, %37,7'nin HT tanısı aldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of lavender aromatherapy on pain during vascular access in hemodialysis patients. Materials and Methods: This research; The study was carried out with 90 patients who were randomized controlled and experimental type and received dialysis treatment via arteriovenous fistula intervention in an education research hospital and a private dialysis center between 20-August / 30-September-2019. Data were collected by using the Patient Identification Form, Verbal Category Scale (SCI) and Visual Comparison Scale (VAS). In the evaluation of the data, IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) was calculated with the help of the package program. For numerical data, Shapiro-Wilk test was used to test suitability for normal distribution. Intergroup variance analysis was performed for variables with normal distribution. For variables with multiple measurements, variance analysis with repeated measures in the case of normal distribution, and non-parametric method Brunner-Langer model (F1-LD-F1 design) was used for variables that did not show normal distribution. Results: The mean age of the participants was 56.9 ± 15.3 years, 54.5% were women, 51.1% were married, 40% were housewives, 28.8% were retired and 30% were other 47.8% had primary education, 45.5% had HD treatment for 13 months-5 years, 87.8% had no kidney disease in the family, and 54.4% had no other chronic diseases. , 37.7% were diagnosed as HT.