Müzik kuramcılarımızın kaynaklar açısından armoni eğitimine katkılarının değerlendirilmesi
The evaluation of the contributions of music doctrinarians to harmony education in terms of sources
  1. Tez No: 306393
  2. Yazar: DORUK ENGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R. EROL DEMİRBATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada müzik kuramcılarımızın armoni eğitimine yönelik yayımlamış oldukları özgün içerikli ve çeviri kaynaklara yer verilmiş; bu kaynakların nicelik ve nitelik açısından yeterlilikleri, armoni derslerini yürüten öğretim elemanlarının ve armoni eğitiminde uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda değerlendirilmiştir; veriler kaynak tarama, anket ve görüşme teknikleri yoluyla elde edilmiştir.Bu kapsamda; Türkiye'de yayımlanmış armoni bilgisi kitaplarına ulaşılmış, bu kitaplar genel hatlarıyla incelenmiş, kitapların içerikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmada, belirlenen kitaplarda kullanılan bas şifreleri de ayrıntılı olarak ele alınmış ve incelenerek karşılaştırılmıştır.Anket çalışması; üniversitelere bağlı 16 Eğitim Fakültesi GSE Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalında görev yapmakta olan armoni-kontrpuan-eşlik dersi öğretim elemanlarına uygulanmıştır.Görüşmelerde Adnan ATALAY, Yrd. Doç. Mine MUCUR, Prof. Memduh ÖZDEMİR'in ve Prof. Atilla SAĞLAM'ın görüşlerine yer verilmiştir.Araştırma sonucunda armoni eğitimine ilişkin kaynakların nicelik ve nitelik bakımından yeterli görülmediği; yeni kaynaklara ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir.Araştırmada öğretim elemanlarının yeni yazılacak kitaplara ilişkin beklentileri tespit edilmiş, araştırmadan elde edilen bulgulara göre öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the authentic and translation sources on harmony education which were published by Music Doctrinarians are discussed and the competence of these books in terms of quantity and quality and the judgements of experts in Harmony Education and the academicians who instruct harmony lessons are evaluated and the data are obtained by means of literature review, survey and interview.Within this scope; harmony books which were published in Turkey are attained, these books are evaluated in general terms and it is informed about the contents of the books. In this paper, the figured bass in these books is also discussed in detail and is compared by use of examination.The survey was carried out among the academicians who instruct harmony- counterpoint-accompaniment at the 16 different universities of Department of Music Education in Faculty of Education.In the interviews; the opinion of Adnan ATALAY, Assistant Professor Mine MUCUR, Professor Memduh ÖZDEMİR and Professor Atilla SAĞLAM were included.As a result of the research; it is determined that the sources about the harmony education weren?t found sufficient in terms of quantity and quality and new sources are needed.In this research; the expectations of the academicians for the books which are going to be written are determined and suggestions are developed according to the research?s findings.