Siyah Şemsiyeli Ölüler
Dead with Black Umbrella
- Tez No: 306542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİS ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Sevgilisi tarafından terk edilen Sevinç, aşktan ve erkeklerden nefret eder. Erkekleri kendisine aşık edip sonra da onları terk ederek aşktan ve erkeklerden intikam almak ister. Terk ettiği erkekleri metaforik anlamda öldürmekte ve böylece teselli bulmaktadır. Ama son kurbanı Varol'un arkadaşı Düzgün, sevincin gerçek yüzünü görür ve onun aslında kendini yok eden bir zavallı olduğunu yüzüne haykırır. Bu yaptığında aslında bir çeşit cinayettir der. Bu cinayetinde hukuk literatürüne girmesini talep eder. Çünkü sevdikleri tarafından terk edilen bu kişiler aslında yaşayan birer ölüdürler artık.
Özet (Çeviri)
Sevinç, who has been dumped and wants to take a revenge by enamouring all men her life than leaving. She was killing all men she dumped metephoricaly and thus consoling herself.Unfortunately her last victim, Varol?s friend, Düzgün unmask her and yell her the truth that she was miserable whoburns herself out. And tells her in fact what she did is a murder. Duzgun demands this crime add the law literature because indeed the people who dumped by their lovers are not alive anymore.