The boundary value problem for parabolic equations with a parameter
Parametri parabolik denklemler için sınır değer problemi
  1. Tez No: 306759
  2. Yazar: ÖZNUR DEMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. ALLABEREN ASHYRALYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Keyfi bir Hilbert uzayında özeşlenik pozitif tanımlı operatörlü parabolik diferansiyel denklemi vebilinmeyen parametreyi bulmak için sınır değer problemi ele alınmıştır. Bu sınır değer probleminin iyi konumlanmışlığı ispat edilmiştir. Bilinmeyen parametreli parabolik diferansiyel denklemi için iki tane sınır değer probleminin çözümlerinin kararlılık kestirimleri elde edilmiştir. Bu sınır değer probleminin yaklaşık çözümü için birinci ve ikinci dereceden yakınsaklı fark şemaları kurulmuştur. Bu fark şemalarının iyi konumlanmışlığı kanıtlanmıştır. Bu fark şemasının çözümü için bulunan teorik sonuçlar, sayısal örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The boundary value problem of determining the unknown parameter of a parabolic differential equationin arbitrary Hilbert space with the self-adjoint operator is considered. The well-posedness of this problem is established. The stability inequalities for the solution of two boundary value problems for the parabolic equation with unknown parameter areobtained. The first and second orders of accuracy stable difference schemes for the approximate solution this problem are presented. The well-posedness of these difference schemes is established. Numerical techniques are developed and algorithmsare tested on an example.