40.7 MeV enerjili polarize protonların 40Ar çekirdeğinden inelastik saçılmasının çiftlenmiş kanal analizi
Coupled-channel analysis of 40.7 MeV energy polarized proton inelastic scatering from 40Ar
  1. Tez No: 306937
  2. Yazar: MÜJDE BEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜŞFİK TAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, 40.7 MeV everjili polarize protonların, 40Ar'tan inelastik saçılmalarının analiz gücü (Ay(?)) ve diferansiyel tesir kesiti (d?(?)/d?) verilerinin, çiftlenmiş kanal (CC)analizlerini kapsamaktadır. Polarize protonların 40Ar'ın taban durumu ve 1.46 MeV, 3.70 MeV ve 4.43 MeV de ki uyarılmış durumlardan 18-155derecelik açısal bölgedeki saçılmalarına ait, daha önce ölçülen veriler danışmanımca bana sağlandı. Analizlerde, J.Raynal'ın ECIS06 bilgisayar programı kullanıldı.Çalışmada p-40Ar elastik ve inelastik saçılmasına ait deneysel tesir kesitlerine ve analiz güçlerine iyi uyan optiksel model parametreleri, çiftlenmiş kanal parametreleri ve uyarma modu ß2, ß3 ve ß5 deformasyon parametreleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study consists of coupled channel (CC)analyses of analzing powers (Ay(?)) data and the differantial cross section (d?(?)/d?) for inelastic scattering of polarized protons from 40Ar at 40.7 MeV . The data which covers the scatterings of polarized protons from 40Ar at c.m angles betwen 180 - 1550 from ground state and excited states at 1.46 MeV, 3.70 MeV and 4.43 MeV , were supplied to me by my superviser. In the analysis ECIS06 computer program of J. Raynal was used.In the study, the optical model parameters, the coupled channel parameters and excitation mode ß2, ß3 and ß5 deformation parameters corresponding to the best fit to the experimental diferantial cross section and the analyzing powers data for p-40Ar elastic and inelastic scattering were determined.