Transforaminal epidural steroid enjeksiyonlarında künt uçlu ve sivri uçlu iğnelerin karşılaştırılması
Comparison of blunt and sharp beveled needles at transforaminal epidural steroid injections.
  1. Tez No: 307271
  2. Yazar: ULAŞ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
Transforaminal epidural steroid enjeksiyonlarında (TESİ) künt uçlu ve sivri uçlu iğneler, işlem sırasında parestezi, dural ponksiyon, kanama ve paralizi gibi komplikasyonları yönünden incelenmiştir.Haziran 2004 - Aralık 2008 yılları arasında Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'na bağlı Algoloji Bilim Dalı'nda yapılan TESİ uygulamalarında künt uçlu ve keskin uçlu iğnelerin kullanıldığı 185 olgunun dosyaları retrospektif olarak taranmıştır. Olguların yaş, cinsiyet, tanı, girişimin uygulandığı mesafe, kullanılan iğne (keskin veya künt uçlu), steroid ve lokal anestezi miktarı, karşılaşılan komplikasyonlar (parestezi, paralizi, damar içi enjeksiyon, kanama, dural ponksiyon, işlem sonrası ilk 24 saatte başağrısı, enjeksiyon bölgesinde lokal ağrı ve bacakta geçici güç kaybı) kaydedilmiştir.Künt uçlu iğne ile girişim yapılan olguların 3 tanesinde, keskin uçlu iğne ile yapılan girişimlerin ise 8 tanesinde işlem sırasında parestezi geliştiği tespit edildi ancak anlamlılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the sharp and blunt needles in order to determine the incidence of complications during transforaminal anterior epidural steroid injections.In this retrospective study, 185 cases that undergo transforaminal epidural steroid injection with sharp or blunt needles were evaluated between June 2004 and December 2008. Patients age, sex, diagnosis, needle type (sharp or blunt), volume of local anesthetic and steroid injected, complications (paresthesia, dural puncture, bleeding, paralysis, intravascular penetration, headache, local back pain, temporary motor loss in lower extremities) was recorded.3 cases in blunt needle group and 8 cases in sharp needle group showed paresthesia during the procedure. The difference was not found to be significant among the groups.