Gebelerin cinselliğe karşı tutumunun cinsel işleve etkisi
The effect of attitude towards sexuality of pregnant women on sexual function
  1. Tez No: 683052
  2. Yazar: TUĞBA PAMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışma gebe kadınların cinselliğe karşı tutumunun cinsel işleve etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışmanın örneklemine, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesindeki bir üniversite hastanesinin gebe polikliniklerine doğum öncesi izlem için başvuran, alınma kriterlerini karşılayan ve araştırmayı katılmayı kabul eden 288 gebe kadın alınmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği (GCKTÖ) ve Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ) ile 23 Aralık 2019- 21 Aralık 2020 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Kolmogrow-Smirnov testi, Kurtosis ve Skewness katsayıları, histogram, varyasyon katsayısı ve Q-Q grafiği, Kruskal-Wallis testi ve Mann Whitney-U testleri, ki-kare testi, korelasyon analizi ve çoklu regresyon analiz testi kullanılmıştır. Ölçeklerin iç geçerliliği Cronbach alfa katsayısı ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan gebelerin GCKTÖ puan ortalaması 117.28±15.05 bulunmuştur. GCKTÖ'nün“gebelikte cinsel birleşmeye yönelik kaygı”alt boyutu puan ortalaması 32.03±6.07,“gebelikte cinselliğe yönelik inançlar ve değerler”alt boyutu puan ortalaması 39.48±5.56 ve“gebelikte cinselliği onaylama”alt boyutu puan ortalaması 49.31±8.54 bulunmuştur. Çalışmaya katılan gebelerin KCİÖ puan ortalaması 16.77±10.87 bulunmuştur. KCİÖ alt boyutlarının puan ortalamaları;“istek”için 3.06±1.21,“uyarılma”için 2.83±1.65,“lubrikasyon”için 2.36±2.07,“orgazm”için 2.61±2.31,“doyum”için 3.19±1.72,“ağrı”için 2.70±2.49 bulunmuştur. KCİÖ kesme puanına göre gebelerin %76.4'ünün ise cinsel disfonksiyon yaşadığı ve trimesterlere göre cinsel disfonksiyon oranının sırasıyla %85.7, %41.8 ve %86.9 olduğu belirlenmiştir. GCKTÖ kesme puanına göre gebelerin %66.7'sinin gebelikte cinselliğe karşı tutumunun olumlu olduğu, birinci trimesterdeki gebelerim %57.1'inin, ikinci trimesterdeki gebelerin %82.1'inin, üçüncü trimesterdeki gebelerin %62.1'inin gebelikte cinselliğe yönelik olumlu tutuma sahip olduğu saptanmıştır. GCKTÖ puanı ve KCİÖ puanı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effect of pregnant women's attitudes towards sexuality on sexual function. Material and Method: The sample of the study, which was descriptive and cross-sectional, included 288 pregnant women who applied to the obstetrics and pediatrics hospital pregnancy polyclinics of a training and research hospital in the Black Sea Region of Turkey for prenatal follow-up and agreed to participate in the study. The data of the study were collected with the Personal Information Form, Attitudes towards Sexuality during Pregnancy Scale and Female Sexual Function Index (FSFI) between 23 December 2019 and 21 December 2020. In the analysis of the data, descriptive statistical methods, Kolmogrow-Smirnov test, Kurtosis and Skewness coefficients, histogram, coefficient of variation and Q-Q graph methods, Kruskal-Wallis test and Mann Whitney-U tests, chi-square test and correlation analysis test were used and the internal validity of the scales was evaluated with the Cronbach alpha coefficient. Result: The Attitudes towards Sexuality during Pregnancy Scale mean score of the pregnant women who participated in the study was found to be 117.28±15.05. The scale's“anxiety about sexual intercourse during pregnancy”sub-dimension score was 32.03±6.07,“dysfunctional beliefs and values about sexuality during pregnancy”sub-dimension score was 39.48±5.56, and“approving sexuality during pregnancy”sub-dimension score was 49.31±8.54. The mean FSFI score of the pregnant women who participated in the study was found to be 16.77±10.87. The mean scores of sub-dimensions FSFI were;“desire”for 3.06±1.21,“arousal”for 2.83±1.65,“lubrication”for 2.36±2.07,“orgasm”for 2.61±2.31,“satisfaction”for 3.19±1.72,“pain”for 2.70±2.49. It was determined that 76.4% of the pregnant women experienced sexual dysfunction according to the FSFI cut-off score, and the rates of sexual dysfunction according to trimesters were 85.7%, 41.8% and 86.9%, respectively. It was found that 66.7% of the pregnant women had a positive according to the Attitudes towards Sexuality during Pregnancy Scale cut-off score, rates positive attitude towards sexuality during pregnancy according to trimesters were 57.1%, 82.1%and 62.1%, respectively. A positive and significant correlation was found between the Attitudes towards Sexuality during Pregnancy Scale and the FSFI scores.