Exploring intermediate and upper-intermediate learners' self-regulated online learning in an English Language Preparatory Program
İngilizce Hazırlık Programı'nda üst ve orta üst İngilizce seviyesindeki öğrencilerin çevrimiçi öğrenmede öz-düzenlemelerinin araştırılması
- Tez No: 755678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, İngilizce Hazırlık Programında öğrencilerin öğrenmede çevrimiçi öz-düzenlemelerinin İngilizce yeterlilik düzeylerine ve cinsiyetlerine göre değişip değişmediğini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın bir diğer amacı, İngilizce hazırlık öğrencilerinin öğrenmede çevrimiçi öz-düzenlemeye ilişkin algılarını ve İngilizce öğretmenlerinin İngilizce hazırlık öğrencilerinin öğrenmede çevrimiçi öz düzenlemeleri ile ilgili düşüncelerini saptamaktır. Bu çalışmada hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Nicel veriler 56 orta ve 56 üst orta İngilizce seviyesindeki öğrencilerden anket yoluyla toplanırken, nitel veriler 16 öğrencinin katıldığı görüşmeler ve 8 öğretim elemanı tarafından yazılı olarak yanıtlanan anket soruları aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler betimsel istatistik yöntemi ile analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizi için içerik analizi yapılmıştır. Bulgular, orta ve üst orta düzeydeki öğrenciler ile erkek ve kız öğrenciler arasında öğrenmede çevrimiçi öz-düzenlemelerinde anlamlı istatistiksel farklılıkların olmadığını ortaya koymuştur. Alt ölçeklere ilişkin bulgular, orta seviye öğrencilerin hedef belirleme ve görev stratejisi değerlerinin orta seviye öğrencilere göre daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Independent Samples T test sonuçları, farklılıkların istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Son olarak veri analizi yardım isteme açısından öğrenmede çevrimiçi öz-düzenleme puanlarının kadın grubunda erkek grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgulara dayanarak, çalışma pedagojik çıkarımlar sunmuş ve ileriye yönelik araştırmalar için önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore learners' Self-Regulated Online Learning in an English Language Preparatory Program and whether EFL learners' SROL changes according to their proficiency level and gender. Another goal of the study was to identify the perceptions of the English preparatory students about their self-regulated online learning and the reflections of the English instructors on English preparatory students' self-regulated online learning. Both quantitative and qualitative data were collected in this study. While the quantitative data were collected from 56 intermediate and 56 upper-intermediate students through questionnaires, the qualitative data were gathered through interviews in which 16 students were involved and through survey questions responded to by 8 instructors in a written way. The quantitative data were analyzed through descriptive statistics. Content analysis was carried out to analyze the qualitative data. The findings revealed that there were no significant statistical differences between intermediate and upper-intermediate students as well as male and female students in their SROL. The findings regarding subscales unveiled that intermediate students' goal-setting and task strategy values were higher than upper-intermediate students. The Independent Samples T-test results showed that the differences were statistically significant. Finally, it was reported that SROL scores in terms of help-seeking were significantly higher in the female group compared to the male group. Based on these findings, the study suggested pedagogical implications and offered recommendations for further research.