Akut bronşiolit olan hastalarda IL-8 -251A/T VE 781C/T polimorfizmlerinin analizi
Analysis of IL-8 -251A/T and 781C/T polymorphisms in acute bronchiolitis patients
  1. Tez No: 462377
  2. Yazar: ÇİSEM NİLDEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Akut bronşiolit viral solunum yolu enfeksiyonu olup özellikle kışın yaygın olarak görülen ve nefes darlığı ile ara sıra ölümcül solunum yetmezliğine neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık genel olarak 2 yaş altı çocuklarda görülür ancak kalp rahatsızlığı, kistik fibroz, bronkopulmoner displazi olan bebeklerde hastalığa yakalanma riski daha fazladır. %70'i solunum sinsityal virüsü (RSV) nedeni ile olmaktadır. Mevcut çalışmalarda bronşiolit olan bebeklerin bronkoalveolar lavaj sıvısında dominant hücre olarak nötrofiller görülmüştür. En çok nötrofil kemoatraktanı İnterlökin-8 (IL-8) bulunmuştur ve RSV ile enfekte olan epitel hücrelerinin aşırı düzeyde IL-8 salgıladığı görülmüş hatta plazma ve burun salgılarında yüksek düzeyde IL-8 tespit edilmiştir. Bu çalışmada IL-8 -251 A/T ve 781 C/T gen polimorfizmlerinin akut bronşiolit ile ilişkisi araştırılmıştır. Sınırlayıcı Enzim Parça Uzunluk Çeşitliliği (RFLP) ile 104 akut bronşiolit hastası ile 104 sağlıklı bebeklerde IL-8 gen polimorfizmlerinin sıklığı belirlenmiştir. Veri sonuçları istatistiksel olarak incelenmesinden sonra IL-8 -251A/T ve 781C/T polimorfizmi ile akut bronşiolit arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p=0.8315 ve p=0.5723).
Özet (Çeviri)
Acute bronchiolitis is a viral respiratory tract infection which is common in winter and causes occasional fatal respiratory insufficiency with breathlessness. This disease generally seen in children under 2 years old but infants which have heart disease cystic fibrosis, bronchopulmonory dysplasia, are more susceptible to this disease. 70% of the cases are caused by respiratory syncytial virus (RSV). Neutrophils were found dominant cells in bronchoalveolar lavage fluid in infants that had bronchiolitis. Interleukin-8 (IL-8) was seen as the most neutrophil chemoattractant and RSV infected epithelial cells secreted excessive levels of IL-8, even IL-8 were detected in plasma and nasal secretions of bronchioltis children. In this study, relationship among IL-8 -251A/T and 781 C/T gene polymorphisms and acute bronchiolitis were investigated. The frequency of IL-8 gene polymorphisms in 104 acute bronchiolitis patients and 104 healthy infants was determined by Restriction fragment length polymorphism (RFLP). After statistical evaluation of the data results, we have not found an association between IL-8 -251A/T , 781 C/T polymorphism with acute bronchiolitis (p=0.8315 and p=0.5723).