Tasarım ve kavram ilişkisinin iç mimarlık temel tasarım eğitimi kapsamındaki yeri: Farklı iki üniversite örneği üzerinden temel tasarım eğitimi üzerine bir araştırma
The place of the relation between design and concept in the context of basic design education: A research on basic design education on two different university example
- Tez No: 308312
- Danışmanlar: DOÇ. HAKAN ERTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Temel tasarım kavramı, tüm tasarım disiplinlerinde, eğitimde uygulama farklılıkları gösterse de, aynı derecede önem arz eden ve bu öneminin de giderek arttığı gözlenen bir kavramdır. Bu çalışma kapsamında; söz konusu tasarım disiplinlerinden özellikle iç mimarlık disiplini temel tasarım eğitimi üzerinde durulacak; temel tasarım kavramı, bu disiplinle ilişkilendirilecektir.Farklı ölçeklerde, farklı tür problemlere çözüm üreten tüm tasarım disiplinleri temelde aynı hedefe ulaşmak amacındadır Bu amaç, doğru problemi belirlemek ve en doğru çözüme ulaşabilmektir. Doğru problemi belirlemek ve bu problemin tanımını doğru yapabilmek, doğru çözüm önerileri sunabilmek için esastır. Amaç; belirlenmiş olan problemin analizini yapabilmek ve belirlenen yolla çözüm önerileri sunabilmektir.Bu çalışma kapsamında; iç mimarlık temel tasarım eğitimi üzerinde temel tasarım kavramının etkisi sorgulanacaktır. Temel tasarım kavramının analizi yapılacak, temel tasarımın tanımı, kavram ile olan ilişkisi, kavramsal tasarımın anlamı araştırılacak; bu bağlamda iç mimarlık temel tasarım eğitiminin ortamı ve temel tasarım kavramının bu eğitimdeki yeri değerlendirilecektir. İç mimarlık temel tasarım eğitimi çerçevesiyle sınırlandırılmış olan konu kapsamında, temel tasarım kavramının tanımının ve içeriğinin doğru belirlenmesi sağlanacak, iç mimarlık temel tasarım eğitimine olumlu etkileri gözlenebilecektir.Bu çalışmada amaç, temel tasarım kavramının tanımının doğru yapılabilmesi bu kavramın kendi elemanları ve prensipleri ile birlikte ilişkilendirilerek doğru değerlendirilebilmesi, tasarım aşamalarının bir kavram ışığında kurgulandığı takdirde niteliğindeki farklılıklarının izlenebilmesi ve iç mimarlık temel tasarım eğitiminde doğru düşünme, fikir üretme, kavram oluşturmanın tasarımın gücünü belirlemedeki etkisi sorgulanacaktır. Ayrıca iç mimarlık disiplini temel tasarım eğitiminde, tanımı kapsamlı bir şekilde yapılmış olan temel tasarım kavramı ve kavramsal tasarımın yerinin net bir şekilde görülebilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Basic design has the same importance at all disciplines, although it is differentiate on applications in the educations, and this importance is being increased day by day. In the context of this research, especially will be focused on the basic design education at interior architecture and this concept will be related with this discipline.Within the scope of this research, the effects of basic design concept on the basic design education will be questioned. Will be analyzed of concept of design. Will be researched of the definition of basic design, relation between concept, and the meaning of conceptual design, and in that context the atmosphere of interior architecture basic design education and the place of the basic design concept will be able to be evaluated.The aim of this research is to do right definition for basic design concept and to evaluate with relating its own elements and principles, if the design steps are built with a concept, they will be able to see the differences in its properties and right thought, produce an idea and the effect of compose a concept on defining design power.In this respect, the research will be concentrated in five main headings:In first part, the analyze of basic design and problem solving processes, basic design elements and principles will be evaluated.Below the second heading, the relation between concept and design will be compared. Especially, concept at interior architecture education will be questioned.After the third part of the thesis, will be researched space design disciplines education and the history of this education. The basic design education and the importance of it in design education will be examined.The last part of the research, the basic design education at two different universities will be compared. And will be reached to some conclusions about the education.