Yabancı bankalar ve Türk bankacılık sektöründe ulusal ve yabancı sermayeli bankaların finansal yapılarını ayrıştıran faktörlerin analizi ve değerlendirilmesi
Foreign banks and analysis and critics of the factors that differentiate financial structures of foreign and national banks in Turkish banking sector
  1. Tez No: 308437
  2. Yazar: ALİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Gelişmiş ülkelerde milli hasılanın birkaç katı büyüklüğe ulaşan bankacılık sektörleri, gelişmekte olan ülkelerde de finansal sistemin neredeyse tamamını oluşturmaktadır. Bu denli büyük bir sektördeki oyuncuların başarıları ya da başarısızlığı tüm ülke ekonomisini etkilemektedir.Ulusal ekonomiler için bu derece önemli olan bankalardaki yabancı sermaye payı günümüzde küreselleşmenin artmasıyla yüksek düzeylere ulaşmış ve ekonomik etkilerine ilişkin tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Dünyada yabancı bankalar ile ilgili birçok çalışmış yapılmış, ancak ülkemizde 1980'li yıllara kadar uygulanan dışa kapalı politikalar, ardından ise ekonomik istikrarsızlıklar ve krizler nedeniyle sınırlı kalan yabancı banka paylarıyla ilgili çalışmalar da sınırlı kalmıştır. Bu çalışma kapsamında ise literatürde yer alan yabancı sermayeli bankaların genel özellikleri, ülkelere giriş nedenleri, ekonomik etkileri gibi bilgi ve verilere yer verilmiş, 2003-2009 yılları arasında ülkemizdeki yabancı sermayeli bankalar ve seçilen finansal rasyolar arasındaki ilişkiler istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Banking Sectors, that attain few times larger scale than the national product in developed countries, constitute almost the entire financial system in developing countries. The success or failure of the actors of such a wide scale sector affects the overall economic system in the country.Foreign capital share that has an utmost importance for national economies, has attained higher levels currently, as a result of the increasing globalization and bring about discussions regarding its economic effects. Many studies on foreign banks are conducted world-wide, however, protectionist policies implemented until 1980s and followed by economic instabilities and crisis in our country led restriction of foreign share in banks, and this eventually led to the studies on foreign share to be limited. This study includes some information and provides data on the general characteristics, the reasons of entry into the country and economic effects of foreign banks in the literature. In this study, relations between pre-determined financial ratios and foreign banks in our country during the period of 2003-2009 are assessed by using statistical analysis.