Türk bankacılık sektöründe yabancı sermayeli bankaların yeri ve finansal performanslarının analizi
Foreign-owned banks financial performance analyze and their position at the turkish banking sector
- Tez No: 336091
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÇINA BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türk bankacılık sektörü yabancıların girişimiyle 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren başlamıştır. Yabancılar uzun yıllar bankacılık sektöründeki sermayeyi elinde tutarak sektöre hakim olmuşlardır. Fakat Cumhuriyetin ilanı ile uygulanan politikalar ve desteklemelerle yerel sermayeli ulusal ve özel bankalar kurulmaya başlamıştır. Bu yıllarda başlayarak 1980?li yıllara kadar devam eden süreçte yerel ekonomiyi kalkındırmaya yönelik uygulanan koruyucu politikaların ardından sektörde var olan yabancı sermaye git gide azalmış, aynı zamanda yabancı sermayeli her hangi bir banka faaliyete geçmemiştir.1980 yılından sonra ülkemizde uygulanan serbestleşme politikalarına bağlı olarak sektörde yabancı sermaye ve buna bağlı olarak yabancı banka sayılarında artışlar olmuş, yabancı bankalar şube açma ya da yerli bankalara ortak olma yoluyla zamanla sektörde önemli paya sahip olmuşlardır.Yabancı bankaların, sayıları ve sektör payları yaşanan serbestleşme süreci ile sektörde kendini gösterse de 2000 yılına kadar sektör bazında büyük değişiklikler göstermemiştir. Sektör, özellikle 2001 yılında yaşanan ekonomik krizin ardından uygulanan yeniden yapılanma sürecinin ardından hızla büyüme gösterirken, bu büyüme sektördeki yabancı payının da sürekli artışını beraberinde getirmiştir. Öyle ki 2010 yılı itibariyle yabancı bankaların payı, Türk bankacılık sektöründe %49,6?ya kadar çıkmıştır.Çalışmada bankacılık kavramı, bankacılığın ve yabancı sermayenin ülkemizdeki gelişimi, Türk bankacılık sektöründe yabancı bankaların yeri, bankaların 2006-2012 yılları arasındaki finansal performansları grafikler, tablolar ve analizler yardımı ile incelenerek, ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilip yabancı bankaların performansları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Beginning of Turkish banking sector started with Foreigners initiative from the second half of 19th century. Foreign banks have dominated the economy for many years by holding the capital. Beginning from the proclamation of the Republic, with national policies locally-owned private banks had been established. Foreigners? interest decreased to the Turkish economy. Till 1980s, new foreign banks have not been established and no new branches gone into operation. Cause of this is; conservative policies to strengthening local economic dynamics. After implementation of these policies, the share of foreign banks in the sector had decreased.Liberalization policies implemented after 1980, and because of liberalization policies, number of foreign banks increased. with these, foreign banks have become a significant shareholder with ways of opening branches or being partner with domestic banks.İn spite of liberalization policies, the number of Foreign banks, and their of shares of the sector showed no major changes till 2000?s. Especially after the economic strike in 2001 Turkish banking sector has gone into a restructuring process. With this process The market share of Foreign banks increased. By 2010 The market share of Foreign banks became % 49,6.İn the study, Banking concept, growing of bankig sector and outside capital, significance of foreign banking in the Turkish banking sector, and their financial performance between 2006-2012 evaluated and analyzed with graphs and tables.