Kamu mali yönetimi ve kontrol sisteminde dış denetim ve değerlendirilmesi
External audit and assessment of public financial management and control system
  1. Tez No: 308513
  2. Yazar: HİLMİ BAHADIR BARÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de yeniden dizaynedilen kamu mali yönetim ve kontrol sisteminde dış denetimin işleyişini ve sorunlarını ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Tez çalışması; denetimin tarihsel gelişimi içerisinde amacı ve sağladıklarını, Türk kamu yönetiminde gerçekleştirilen denetim süreçlerini, kamu mali yönetim ve kontrol sisteminde reformun nedenlerini, etkilerini ve yeni kamu mali yönetim ve kontrol sisteminde dış denetim kurumu olan Sayıştay'ın görevini analiz etmektedir. Tez çalışmasında, dış denetim kurumu olarak Sayıştay'ın yeni kamu mali yönetim ve kontrol sistemindeki görev ve yetkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared for the purpose of exhibiting the external auditing?s functioning and problems in re-desined public financial management and control system in Turkey. The thesis analyses aims and providings in the historical development of the audit, the audit process in the Turkish public administration, the reasons of the public financial management and control system reform and its the effects, new public financial management and control system and the Court of Audit?s mission?s which is external audit agency in the new public financial management and control system. In this thesis , as external audit institution, realized in accordance with the Court of Audit?s duties and powers in the new public financial management and control system has been analysed.