Önleyici bakım maliyetleri minimizasyonu için matematiksel programlama yaklaşımı
Mathematical programming approach to minimize the preventive maintenance costs
- Tez No: 308578
- Danışmanlar: PROF. DR. Ş. ARMAĞAN TARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bakım zamanlamasına göre, sistem bozulduktan sonra yapılan düzeltici bakım ve sistem çalışırken sistemi belirli koşullarda tutmak için yapılan önleyici bakım olmak üzere genellikle iki ana kategori halinde sınıflandırılmaktadır.Bu çalışmanın amacı önleyici bakımın yapılma aralıklarının belirlenmesini sağlayan ve toplam beklenen maliyeti minimize eden optimal önleyici bakım planının oluşturulmasıdır. Geleneksel modellerin değindikleri sorunlardan farklı olarak, bu çalışmada yer alan model sadece bakım tipinin ve zamanlamasının seçimi sorununa değil, aynı zamanda Güvenilirlik Merkezli Bakım prensipleri çerçevesinde bakım aktiviteleri arasından yapılacak olan seçimin nasıl olması gerektiği sorununa da yol göstermek üzere tanımlanmıştır. Önleyici bakım aktivitelerinin içeriği ve muhtemel arıza nedenlerine bağlı olarak aktivitelerin bozulma oranında meydana getirdiği iyileştirme etkisi çalışma boyunca dikkate alınmıştır. Ayrıca, önleyici bakım zamanlarında yapılan faaliyetlerin maliyet etkisi de modelde değerlendirmeye alınmıştır. Model bozulma oranındaki mevsimselliği dikkate alacak şekilde kurulmuştur. Buna ek olarak kurulan model, kritik sistemler için önem arz eden maksimum bozulma oranı kısıtına, bozulma oranının söz konusu oranı aşma ihtimalini sınırlandırma yolu ile esneklik sağlamaya yönelik olarak tasarlanmıştır.Çalışmanın sonunda, bozulma oranı ve maliyet verileri verilmiş örnek bir makinenin planlama ufku içinde ne zaman bakım görmesi gerektiği ve bu bakımın ne tip aktiviteleri içermesi gerektiği araştırılmıştır. Uygulanan örnek sonucu, önleyici bakım planı sunulmuş, bakım aktivitelerinin içeriği sıralanmış, maksimum bozulma oranı sınırı ihlal edilmemiş ve maliyet minimizasyonu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Maintenance is classified according to its timing into two major categories as corrective maintenance which is implemented in case of a failure and preventive maintenance which is implemented to sustain systems? operating conditions.The goal of this study is to propose a model which minimizes the total expected cost in the maintenance optimization problem and to determine the preventive maintenance schedule. This model is differentiated from the traditional maintenance optimization models in a way that it can not only be applied to the determination of maintenance type and timing decisions but also guides to the detailed choice of the maintenance activities with respect to the Reliability Centered Maintenance principles. The content of the preventive maintenance activities and the improvement factor depending on the failure causes are taken into account throughout the study and discussed in detail. Moreover the cost effect of the preventive maintenance activities is considered in the model. The model is built to take the seasonality in the failure rate into consideration. In addition, the model is designed to enable the user the opportunity to have flexibility in the maximum failure rate constraint by limiting the probability of exceeding this limit.In conclusion an example is solved to determine the schedule of the preventive maintenance and the choice between preventive maintenance activities. As a result of this example, preventive maintenance schedule and content is proposed, maximum failure rate is preserved and cost minimization is ensured.