Pakistan üniversiteleri yöneticilerinin iş tatmini
  1. Tez No: 30870
  2. Yazar: FARZAND ALİ JAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu çalışma ile Pakistan üniversitelerindeki yöneticilerin genel iş tatmi nine ilişkin eğilimlerinin ölçülmesi ve elde edilen sonuçların yorumlan ması hedeflenmektedir. Bu bakımdan, ölçülen bağımsız değişkenler, tecrübe süresi, akademik kariyer, cinsiyet, farklı yönetim pozisyonu, okulun yerleşim bölgesi ve yönetici türüdür. Birinci bölüm ise, konuya giriş, araştırmanın problemi, bağımsız ve bağımlı değişkenlerin tanımı, hipotezler, işlemler, veri toplama, evren ve seçilen örneklem, verilerin analizi ve araştırmanın önemi tartışılmaktadır. İkinci bölümde ise Pakistan'daki üniversitelerin idari işlemleri, kuru luşların yapı ve fonksiyonları, yöneticilerin görevleri ile ilgilidir. Üçüncü bölüm, 5 alt bölümden oluşmaktadır. Bunlar, a. Güdülenme ve iş tatmini konusunda literatürün gözden geçiril mesi, b. İş tatmini ile ilgili görgül araştırmaların sunumu, c. Liderlik stili (Yöneticinin türü) ile ilgili kuramlar, d. Liderlik stilini inceleyen araştırmalar, e. İş tatmin düzeyini etkileyen liderlik türü (yönetici türü) ile ilgili çalışmalar olarak özetlenebilir. Dördüncü bölüm araştırmanın bulgularına açıklık getirmektedir. Bu bölümde bulgular, (a) Akademik yöneticilerin iş tatmini ile ilgili olanlar, n(b) İdari yöneticilerin iş tatmini ile ilgili olanlar şeklinde iki kısımda tartışılmaktadır. Son bölüm ise, yorumlar ve ileride yapılacak araştırmalar için önerileri kapsamaktadır. Ampirik araştırma için evrenden seçilen örnekler, Pakistan'daki 14 üniversitede çalışan 264 üniversite yöneticisinden oluşmaktadır. Veriler, Ocak 1993'ten Nisan 1993' e kadar anket yoluyla toplanmıştır. Anketin kap sam geçerliği, yükselir. Anketin üçüncü bölümü, bu çalışmaya uygun gerek li değişikliklerle Lester (1986) ve Khan (1991)'dan uyarlanmıştır. Anketin, cevaplayanlar tarafından anlaşıldığı ve araştırmacının amacına göre cevap- landırıldığı ayrıca tespit edilmiştir. Veriler, Ki Kare (X ) ve Mann-Witney testleri kullanılarak analiz edil miştir. Pakistan'daki üniversite yöneticileri ile ilgili olarak seçilen bağımsız değişkenlerin temel ve ortak etkileri, güdüleyiciler ve sağlık etmenleri kap samlarında kontrol edilerek anlamlılıklar açısından test edildiğinde, bu et kilerin anlamlı olduğu bulunmuştur. Sadece idari yöneticiler için, okulun yerleşim bölgesi ve tecrübe süresi değişkenlerinin anlamlı ilişkiler oluşturmadığı belirlenmiştir. Güdüleyici etmenler olan başarı, tanınma ve işin kendisinin; sağlık et menlerinden ise ücret, üniversitenin politika ve yönetimi ile kişilerarası ilişkilerin, iş tatmin düzeyini değerlendirmede önemli faktörler olduğu bu lunmuştur. Genel olarak, akademik ve idari yöneticilerin işlerinden tatmin oldukları belirlenmiştir. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study deals with measuring joint and unique contributions of se lected independent variables of Pakistan University Administrators such as length of experience, academic career, sex, different administrative posi tions, location of school and type of administrator in order to explain their overall job satisfaction. First chapter consist of an introduction to the research problem and hence includes definitions of the dependent and independent variables, hy potheses, overview of procedures, data collection, assumptions, and signifi cance of the study. Second chapter is related to Pakistan universities, their administration, functions of administrators and the description of relevant committees. Third chapter consists of; (a) Motivation theories, (b) Empirical research related to job satisfaction, (c) Studies related to leadership, (d) Empirical reseach related to leadership styles (Type of administrator), (e) Studies related to leadership styles (Type of administrator) affecting the job satisfaction level. Fourth chapter treats the findings of the study. They are presented in two sections concerning, (a) Findings related to academic administrators' job satisfaction, (b) Findings related to general administrators' job satisfaction. IVThe last chapter highlights on the discussion of the findings, implica tions, recommendations for future studies and general conclusions. The sample consist of 264 university administrators working in 14 universities of Pakistan. The data was collected through a questionnaire during the period Jan. 1993 to April 1993. The content validity of the ques tionnaire was estimated to be high. Part 3rd of the questionnaire was devel oped with a few changes from the questionnaire already checked by Lester (1986), and Khan (1991). The fact that the questionnaire was well understood and used as the researcher had intended, was also examined. The data were analyzed by utilizing chi-squared (X ) and Mann- Whitney tests. The joint and unique effects of selected independent variables upon the overall job satisfaction was tested by controlling for motivators and hy gienes, and the results were found to be significant. Only in case of general administrators the location of school and length of experience were found to be insignificant. In the motivators' achievement, recognition and work itself, while in hygienes salary, policy and administration of the university and interper sonal relationships were found to be important factors for the evaluation of the level of job satisfaction. Generally both academic and general adminis trators were found to be satisfied with their jobs. V