Sağlık kurumlarında toplam kalite uygulamalarının ve sürekli iyileştirmenin çalışanların motivasyonu üzerine etkisi
Effect of total quality practices and continuous improvement to employee motivation at medical establisment
- Tez No: 308705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Toplam Kalite Yönetimi; çalışanlar arası iletişimi güçlendiren, kurum çalışanlarının aynı felsefeye sahip olmasını ve tam katılımlarıyla iş akışında karşılaşılabilecek sorunlara çözüm önerileri sunmalarını sağlayan, hataların önceden tespit edilebilmesi ve kurumun kendi alanında başarıya ulaşabilmesi için gerekli olan dinamizmi ve yenilikleri yakalamayı amaçlayan bir yönetim sistemidir. Bu çalışmanın amacı; sağlık kurumlarında uygulanan toplam kalite yönetiminin bir sistem olarak algılanıp çalışanlar tarafından benimsenmesi sonucu iş veriminin arttırılmasına yönelik neler yapılabilir. TKY sisteminde çalışanların motivasyonunu arttırmak için yapılması gereken düzenlemelerin sistemin hangi bölümlerinde ve neler ele alınarak yapılması gerektiği belirlenmeye çalışılmıştır.Bu çalışmada sağlık kurumlarında toplam kalite yönetimi ve sürekli iyileştirmenin çalışan motivasyonuna etkisi araştırılarak, önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Kalite belgesi alan iki kamu hastanesinde yapılan anket çalışması sonucu verilerin SPSS programında analiz edilmesiyle tablolar kullanılmış, sonuçlar gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Total quality management is a system that it purposes some factors these are to fortify relationship among the employees of the establisment, to get same point of view through the employees? eyes, to close a deal some encountered problems at the flow of work, to determine the errors in advance and to put a good show. Object of the action is to get employees to accept the system of the total quality management and what could be done to improvement in medical establishment by the employees. To determine that how could the system work perfectly and get employees motivation well in the system of total quality management.Effect of Total quality practices and continuous improvement to employee motivation at medical establishment was researched and underlined. Conducted a survey result that two state hospitaler which they have quality certificate panels were used with analysis of data in the program of SPSS and its results is marked by the panels.