Sanayi kurumlarında hizmetiçi eğitim birimleri örgütlenmeleri ve örgütlenme değişkenleri
- Tez No: 30922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Kalkınmışlık düzeyini yükseltip, sanayileşmiş ülkeler arasındaki yerini alma çabası içindeki Türkiye'nin önemli sorunlarından biri, nitelikli insangücünün yetiştirilmesi ve geliştirilmesidir. Çalışanların yetiştirilip geliştirilmesinin önemli bir yolu da hizmet içi eğitimdir. Bu çalışmanın amacı, sanayi kurumlarında hizmet içi eğitim birimlerinin örgütlenme biçimlerini ve örgütleme değişkenlerini ortaya koymaktır. Çalışma evreni Türkiye'deki 500 büyük sanayi kuruluşudur. Bunların eğitim birimlerinin örgütlenmelerine ilişkin veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen anket ile toplanmıştır. Toplanan verilerle şu sorulannyanıtlan aranmıştır: 1. Kurumların hizmet içi eğitim birimlerinin; a) Yapılanması b) Kadrolanması c) Donatımları nasıldır? 2. Kamu ve özel sektör kurumlarının hizmet içi eğitim birimlerinin yapı. kadrolama ve donatım boyutları farklı mıdır? 3. Hizmet içi eğitim birimlerinin örgütleme değişkenleri nelerdir? 4. Kamu ve özel sektör kurumlarının örgütleme değişkenleri farklı mıdır? Elde edilen bulgular, kamu kurumlarının % 96.16'sının, özel kurumların da % 57.15'inin eğitim birimlerini kurduklarını ortaya koymaktadır. Her iki sektörde de eğitim birimleri farklı yer ve düzeyde iiigörülmektedir. Kadrolara atamada kurumlar, genel atama koşullarını aramakta, özel koşullar hemen hiç bulunmamaktadır. Birime personel daha çok kurum içinden sağlanmaktadır. Kadro unvanlarına göre, birim görevlerinin dağılımında önemli farklılıklar görülmemektedir. Kurumların tümü eğitim amaçlı mekanlara sahip bulunmaktadır. Dinlenme, beslenme ve barınma amaçlı tesisler bakımından kamu sektörünün kapasitesi daha yüksektir. Kurumlar eğitim araçları bakımından yeni teknolojilere yeterince sahip bulunmamaktadırlar. Eğitim amaçlı mekanlar, tesisler ve araçların yetmediği ya da bulunmadığı durumlarda, kurumun diğer birimlerinden, eğitim hizmeti veren kurumlardan yararlanma yoluna gidilmektedir. Kamu kurumlarında yasal düzenlemeler, özel sektörde ise ürün, önemli bir örgütleme değişkenidir. Kamuda bağlı kuruluşlara eğitim hizmetleri daha çok üst kurumdan verilirken, özelde bağlı kuruluşlar eğitim kararlarını büyük oranda kendileri alabilmektedirler. Her iki sektörde de personel sayısı, birimin örgütleme düzeylerinde önemli bir değişkendir. Kurumların eğitim kültürü oluşmaya başlamıştır. Ancak özellikle kamuda, yasal düzenleme ve sınırlamalar kültürün oluşumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışma sonunda, kurumlarda personel yönetmelikleri hazırlanması ya da işlevsel hale getirilmesi, personel atamada birim personel ihtitaçlarına uygun atama koşulları getirilmesi, yeni teknolojilerin kullanılması, sanayi kurumlarının eğitim etkinliklerinde eşgüdümü sağlayıcı bir kurulun olması, eğitim birimi örgütlenmelerine ilişkin daha kapsamlı araştırmaların yapılması öngörülmüştür. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the important problems of Turkey which is trying to upgrade its development level and to find a place with in the industrialized countries, is to educate and improve the qualifed labour. An important way in the education of workers is in service education. The aim of this study is to find out types of organizational in service education units and organizational variables. Study field of this research is the biggest 500 industrial firms in Turkey. Data related to organization of education units of institutions were gathered by an inquiry conducted by researcher. data. The answers of following questions were surveyed by gathered 1) How are the, a) Structure b) In service employment c) Equipment of unit of in-service education in public and private sector organizations? 2) Are the organizations of education unit of public and private sectors different? 3) What are the organizational variables of institutions? 4) Are there any diffrences in the organization variables of public and private institutions? Findings find out that, 95.16 % of public institutions and 57.15 % of private institutions organize their education units. In both sectors, Vdifferent organizations in different places and levels are available. In the staff appointment, both public and private institutions require generel appointment conditions and special conditions are nearly not available. Personel fot the unit is mainly provided mainly from the institution it self. There are great distinctions in distribution of workers wit in different units according to their ranks in the personel hierarchy. All the institutions have educational units. In terms of units for the purpuse of resting, acconmodation and eating, public sectors have higher capacity. Institutions are in deficiency in sense of educational equipment. In case, education centers and equipment are not sufficient, this insufficiency is compansated by other units or units servicing for educational purposes. Although legal regulations are important variables in public sectors, product is dominant organizational variable in private sectors. In public sector, desicions on educational services of relevant bodies are made by mainly executives. However in private sector above mentioned decisions are made with in the sector itself. More over number of personel is an important variable in organizational levels of units in both sectors. In-service training culture has been formed in the sectors. Never the less legal regulations and restrictions especially in public sector affect this cultural formation negatively. As an out the results come of this study, preperation of personel regulations of sectors or giving them a functional shape, setting up convenient appointment conditions in accordance with the personel quality of unit, making the use of new technology, coordinatior of educational activities of industrial establishments, and conduction of more extensive researches on organizations of educational units are considered. vî