Anıtsal taşlara resimsel yaklaşımlar
- Tez No: 30923
- Danışmanlar: PROF. ZAFER GENÇAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Çağdaş yaşamdaki etkileşimler yeni alternatifleri de beraberinde getirir. Farklı kültürlere ait yapıtları günümüzde ele alarak, bunlarla birtakım görsel çözümlere ulaşmak sadece biçimsel ya da sahip oldukları anlamlarıyla değil, bir kavramın görsel çözümleri olmaları nedeniyle çok önemlidir. Ölü-ölüm gibi kavramlara çağlar boyunca yeni yaklaşımlar getiren insan lar yapıtlarıyla hem çağının, hem de kendi kişisel tavırlarını ortaya koyarlar. Bu anlamda ortaya konan anıtsal taşlar, farklı bir zamanın izlerini taşımaları, içerdikleri anlamlar ve sahip oldukları görsel zenginlikleriyle bu çalışmanın te melini oluşturmuştur. İnsanın dünyayı algılayışı ve yorumlayışı çağların bakış açılarına göre değişim gösterir. Farklı zaman aralıklarına ait yapıtlar gerek kendi zamanların da, gerekse ele alındıkları zamanda değişik biçimlerde ortaya konmuşlardır. Anıtsal taşlar biçimsel açıdan oldukça büyük ve görkemlidirler. Bunun altında insanın ölüm karşısındaki tavrının netleşmesine ve zamanla insanların bu taşla ra yeni anlamlar yüklemesine neden olmuştur. Menhir, dolmen ve balbal gibi anıtsal taşları çıkış noktası olarak ele alan bu çalışmada ölüm kavramına farklı arayışlarla görsel çözümler üretilmiştir. Resim ve düzenlemelerde anıtsal taşların görsel ve düşünsel içerikleri bi- rarada düşünülerek farklı anlatım dilleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Having influences in contemporary living brings together new alternatives. By studying the works of different Cultures at present, and to reach some visioning solutions with these, is not only by formally or with the meanings they are having but it is very important because they are the visioning solutions of a concept. The people who have brought new approaches to the concepts like dead and death, by their findings, they showel both their personal attittude and the attitude of their ages. At this meaning the monumental stones which have been produced, have constructed the base of this work by carrying the traces of different times and the meaning they have containing and the visional richness they are having. The people's perceptioning and interpreting of the world is changing according the point of view of ages. The works belonging to different time intervals bath in their time and at the time which they have studied have been interpreted in different ways. Underneath of this there is the netting of the behavior of man against death and giving new meanings to these stones in time. This work which has taken the monumental stones like Menhir, dolmen and balbal as standpoint, have produced visional solutions to the death concept with new studies. In drawings and arrangements the visonal and thought depending contents of monumental stones by thinking together diffrent expressing languages have been surveyed.