Ankara kız meslek liselerinde el ve makina nakışı öğretmenlerinin sınıf içi etkinliklerini gerçekleştirme dereceleri
  1. Tez No: 30924
  2. Yazar: FATMA YETİM KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kız Meslek Lisesi El ve Makina Nakışları öğretmenlerinin günlük ders planı yapma, zaman, eğitim araç ve gereçleri, öğrenme-öğretme strateji, yöntem ve teknikleri, öğretme etkinlikleri, öğrenci katılgmlığı, ses tonu ve ana dili etkili kullanma ve biçimlendirme ve yetiştirmeye dönük değerlendirme değişkenlerini gerçekleştirme derece lerini belirleyerek, öğretmen yetiştirme programlarına yön vermektir. Araştırma 1992-1993 öğretim yılında Ankara'nın beş merkez ilçesinden ulaşılabilen 10 kız meslek lisesinde yapılmış ve bu okullarda görev yapan 20 el ve makina nakısı öğretmeninin sınıf içi etkinlikleri gözlenerek gerçekleş tirilmiştir. Araştırmada veriler gözlem yoluyla elde edilmiştir. Gözlem formu, örnekleme giren 20 öğretmene uygulanmak üzere, alt problemlere cevap aramak amacıyla hazırlanmıştır. Öğretmen davranışlarını gözleme formu plan yapma, giriş, geliştirme, sonuç ve değerlendirme olmak üzere beş bölümden oluşmuştur. Gözlem formları elde değerlendirilerek toplanan veriler yüzde, aritmetik ortalama ve genel ortalama olarak çözümlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle sıralanmıştır: 1. Öğretmenler günlük ders planını ara sıra kurallara uygun olarak yapmışlardır. 2. Öğretmenler bir ders saati zamanını ara sıra etkili kullanmışlardır. 3. Öğretmenler sınıf ortamında eğitim araç ve gereçlerini ara sıra kul lanmışlardır. 4. Öğretmenler öğrenme-öğretme strateji, yöntem ve tekniklerini ge-nellikle ara sıra kullanmışlar, düzanlatım, güdümlü tartışma ve gösterme yöntemini ara sıra amaçlarına uygun kullanmışlar, örnek olay yöntemini ise hiç kullanmamışlardır. 5. Öğretmenler öğretme etkinliklerini sınıf ortamında ara sıra uygu lamışlardır. 6. Öğretmenler öğrencilerin derse katılımını her zaman sağlayabilmiş lerdir. 7. Öğretmenler ses tonu ve ana dili her zaman etkili kullanmışlardır. 8. Öğretmenler biçimlendirme ve yetiştirmeye dönük değerlendirmeyi hiç gerçekleştirmemişlerdir. Bu sonuçlara göre öğretmen yetiştiren kurumların eğitim program larında öğretmen davranışlarında görülen bu yetersizliklerle ilgili alanlara ağırlık verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to guide teacher training programs by identifying in the hand and machine embroidery teachers in Girl Vocational High Schools to what extent such variables as making daily course plan, use of time, educational means and materials, learning-teaching strategies, methods and techniques, teaching activities, student participation, voice tone, the efficient use of native language and formative evaluation have been realized. This research was carried out by observing the class activities of 20 hand and machine embroidery teachers in 10 Girl Vocational High Schools which were chosen out of five central countries of Ankara in 1992-1993 scholastic year. Data were gathered through observation. The observation form was prepared to seek solutions for subproblems by administering the form to the teacher's who are in the sample. Teachers behaviors observation form consists of five parts which are planning, introduction, developing, result, and evaluation. Observation form was evaluated by hand. Gathered data were analyzed as percentage, arithmetic mean and general mean. The results of the research are summarized as follows: 1. The teachers occasionally formed their daily course plan in accordance with the rules. 2. The teachers occasionally spent effectively the course time. 3. The teachers occasionally used educational means and materials in classroom. m4. The teachers occasionally used the learning-teaching strategies, methods and techniques while they occasionally used the methods of lecture, directed discussion and demonstration in accordance with their goals. They have never used the case study method. 5. The teachers occasionally used teaching activities in classroom setting. 6. The teachers could have the students to participate to the course. 7. The teachers could not use effectively voice tone and native language in all the times. 8. The teachers have never actualized the formative evaluation of students. According to these results, it can be suggested that teacher training institutions should pay more attention to these points about teachers' inadequacies.